Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlovarský festival bude v srpnu, program oznámí na konci června

Kultura

  12:31
Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dnes potvrdili, že plánují uspořádat jeho 55. ročník v srpnovém termínu. Pro posunutí o sedm týdnů proti tradičnímu termínu se rozhodli v březnu kvůli přetrvávající pandemii covidu-19. Umělecký ředitel festivalu Karel Och na tiskové konferenci řekl, že hlavní soutěžní program a nesoutěžní premiéry včetně zahajovacího snímku festivalu pořadatelé oznámí 29. června.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon obdržel Milan Ondrík za roli ve snímku Budiž světlo. foto:  Dan Materna, MAFRA

Festival by měl začít 20. srpna a trvat do 28. srpna. Och uvedl, že dramaturgie festivalu právě vybírá snímky pro letošní ročník a zahrnula do výběru i filmy ze začátku loňského roku, neboť se do značné míry k divákům dostaly jen omezeně či vůbec.

Režisérka Olga Sommerová s Křišťálovým glóbem. Ovládla Diváckou cenu deníku...
Kameraman Vladimír Smutný s dokumentaristkou Olgou Sommerovou.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek uvedl, že festival, pokud se uskuteční ve stejném rozsahu, jako je zvykem, získá i stejnou podporu od kraje, tedy osm milionů korun. „Předpokládám, že město poskytne ten samý podíl,“ uvedl. Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová v březnu uvedla, že letos bude podpora od města poloviční proti minulým letům, jen čtyřmilionová. Způsobila to podle ní opatření kvůli koronaviru a propad v rozpočtu.

Festival dříve hospodařil s ročním rozpočtem asi 130 milionů korun. Při posledním řádném ročníku v roce 2019 ke státní dotaci 30 milionů z veřejných zdrojů dostal ještě po osmi milionech od kraje a města. Loni město dalo festivalu 2,5 milionu korun a kraj 1,5 milionu korun. Loni festival nahradila v termínu akce čtyřdenní přehlídka filmů v českých kinech napříč republikou, zamýšlená podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila vůbec.

Festival v dubnu oznámil vstup strategického investora. „Díky vstupu investora skupiny Rockaway Capital se nám otevírají možnosti, jak festival dále rozvíjet. Jednou z aktivit je postupné budování platformy kviff tv a celoročně přenášet díky této platformě artové programy. Dále je v plánu do budoucna výrazně rozšířit platformu kviff distribution,“ řekl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Organizátoři festivalu také chtějí využít potenciálu akce oblíbené nejen mezi filmovými fanoušky tak, aby nezůstalo jen u desetidenní akce, ale doprovodný kulturní program by se mohl konat během celého roku. Naznačil, že se rýsuje třeba spolupráce s Českou filharmonií.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat