Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlovarský festival oslaví 50 let s Janžurovou, Gibsonem a novým kinem

Kultura

  13:45
Oslava filmu a filmových fanoušků - takový bude podle prezidenta Karlovarského filmového festivalu Jiřího Bartošky letošní, už 50. ročník přehlídky. Proběhne od 3. do 11. července a udělí mimo jiné cenu za přínos české kinematografii Ivě Janžurové. V nové znělce se představí loňský držitel Křišťálového glóbu Mel Gibson. V provozu bude také nové kino - Národní dům, který nahradí provizorní nafukovací stan.

Prezident festivalu Jiří Bartoška představil vizuální podobu plakátů 50. ročníku. foto: ČTK

Zahájení jubilejního ročníku organizátoři pojmou jako velkolepou oslavu filmu a filmových fanoušků, kteří na festival jezdí. „A také jako poctu všem lidem, kteří se na něm podílejí,“ dodal Jiří Bartoška. S touto koncepcí byl navržen i letošní festivalový plakát, opět ze studia Aleše Najbrta, který na něm oslavil stovky spolupracovníků festivalu. Na plakátě, který bude mít různé varianty, se totiž objeví portréty nejrůznějších pracovníků festivalu, včertně brigádníků.

K jubileu vznikne film i kniha

Na oficiální zahájení naváže filmová noc přístupná všem běžným návštěvníkům festivalu. Proběhne v ulicích města a bude uvozena audiovizuální show performera Vladimira 518, po které bude následovat koncert kapely Lucie. Zahájení i zakončená festivalu bude přenášet Česká televize, která je partnerem festivalu už tři roky.

Prezident festivalu Jiří Bartoška.

Prezident festivalu Jiří Bartoška.

Na festivalu bude také uvedena premiéra celovečerního dokumentu Miroslava Janka Filmová lázeň mapující minulé ročníky přehlídky, od úplných počátků v roce 1946 až do současnosti. K výročí vyjde i kniha umělecké poradkyně Evy Zaoralové Příběh festivalu. „Publikace je to poučná i zábavná, doufám, že jí každý alespoń prolistuje,“ řekla Eva Zaoralová, která navštěvuje festival od roku 1970, kdy zastupovala časopis Film a doba. Od roku 1994 je byla programovou ředitelkou.

Novou variantu znělky s Melem Gibsonem bude točit začátkem května v Los Angeles režisér Martin Krejčí, který na projektu těchto upoutávek spolupracuje s Ivanem Zachariášem, a natočil už například znělky s Jiřím Menzelem a Helen Mirrenovou.

Cenou za celoživotní dílo bude poctěna herečka Iva Janžurová. Ta je držitelkou dvou Českých lvů (Co chytneš v žitě, Výlet), za divadelní role získala Radokovu cenu i Thálii. V činohře Národního divadla vytvořila od roku 1987 desítky rolí, letos byla uvedena do Dvorany televizní slávy. V roce 2006 jí prezident republiky udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Přehlídka libanonského filmu i studentských debutů

Jednou z programových sekcí bude Týden libanonského filmu, který představí hraní filmy i dokumenty natočených během posledního čtvrtstoletí v této blízkovýchodní lokalitě. Představí se například hraný film West Beirut (1998), komedie, která patří k nejúspěšnějích libanonským filmům.

Další sekce bude věnovaná ukrajinsko-íránské režisérce Larise Šepiťkové (1938 - 1979), která za svého krátkého života natočila pět filmů, oceněných na nejrůznějších festivalech.

První podání je název nové programové sekce věnované prvním filmům studentů filmových škol. Mezi deset letošních filmů se dostal i snímek studenta FAMU Ondřeje Hudečka s názvem Furiant, který je nápaditým a mrazivě vtipným pohledem na mládí dramatika Ladislava Stroupežnického.

Festival letos nabídne také nové kino - promítat se bude v rekonstruovaném Národním domě, bývalém varieté, kde se v minulosti natáčel například seriál Cirkus Humberto, ve kterém hrál i Jiří Bartoška. „Střet zájmů to není,“ žertoval Bartoška na tiskové konferenci. Národní dům nahradí nafukovací kino, které sloužilo jako provizorium několik let.

 

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat