Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zařadit ruský film na karlovarský festival je nehumánní, protestuje ukrajinský velvyslanec

Ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis foto:  Petr Topič, MAFRA

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis v otevřeném dopise protestuje proti zařazení ruského filmu Kapitán Volkonogov uprchl do programu filmového festivalu v Karlových Varech. Otevřený dopis zaslal ambasador v úterý prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi. Vedení festivalu reagovalo dopisem ukrajinským filmařům.
  12:56aktualizováno  14:18

Podle Perebyjnise film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na ruských propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance nehumánní. Programový ředitel festivalu Karel Och ale už dříve řekl, že festival nechce ruskou tvorbu bojkotovat.

Karlovarský filmový festival od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjadřoval ukrajinským tvůrců, podporu a ruské násilí zavrhoval. Ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem v Oděse, který se kvůli válce na Ukrajině nemůže konat, uvedou v Karlových Varech rozpracovaná ukrajinská díla, která představí filmovým profesionálům. Ruské filmy v soutěžích karlovarského festivalu chybí.

„Myslím si, že ruské filmové prostředí reagovalo na ten konflikt tak, že se stáhlo, ruských filmů jsme letos ani mnoho neobdrželi. To, že není ani jeden z nich v soutěži, není výraz bojkotu,“ řekl v květnu Och. A zmínil, že v sekci Horizonty bude film Kapitán Volkonogov uprchl, který měl premiéru loni na festivalu v Benátkách a do Varů ho pozvali ještě předtím, než propukl konflikt na Ukrajině. Film se odehrává ve 30. letech a odsuzuje stalinismus, jehož paralely se současnou situací jsou nabíledni, uvedl Och.

Záběr z ruského filmu Kapitán Volkogonov uprchl

Perebyjnis v otevřeném dopise uvedl, že si váží letošní pomoci karlovarského festivalu ukrajinskému festivalu v Oděse. „Cítím však povinnost podpořit výzvu prominentních ukrajinských režisérů týkající se účasti ruských filmů na mezinárodním festivalu v Karlových Varech,“ uvedl. Film Kapitán Volkonogov uprchl je podle něj příkladem triku ruské propagandy, která občas podpoří vznik zdánlivě nezávislého filmu, který je určen pro zahraniční distribuci.

„K domácími divákovi se přitom vůbec nedostane. Pro něj totiž ruský režim natočil stovky úplně jiných snímků, na kterých ve skutečnosti i byli vychováni současní ruští vojáci, jejichž ‚kulturu‘ jsme viděli v Buči, v Mariupolu, v Černihivu a dalších ukrajinských městech,“ píše velvyslanec.

Vadí vám zařazení ruského filmu na program karlovarského filmového festivalu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 5. července 2022. Anketa je uzavřena.

NE1801
ANO978

Herec titulní role Jurij Borisov se podle něj proslavil rolemi v ruských válečných filmech T-34, Kalašnikov, Invaze, Červený přízrak a dalších, které v posledních několika letech připravovaly ruské občany na dnešní válku proti Ukrajině. „Režiséři Nataša Merkulovová a Alexej Čupov ještě nedávno točili seriály pro televizi TNT, což je velký mediální projekt ruské Gazprombanky,“ uvedl.

Film Kapitán Volkonogov uprchl vznikl v rusko-estonsko-francouzské koprodukci. Odehrává se v Leningradě v roce 1938, kdy stalinistické čistky jedou na plné obrátky, jako domnělí nepřátelé státu jsou popravováni nevinní lidé. Jedním z exekutorů je i kapitán Volkonogov, který si ale náhle uvědomí ohavnost systému, jehož součástí je. V náhlém popudu se rozhodne vyhledat pozůstalé obětí a prosit o odpuštění i za cenu toho, že bude brzy umlčen.

Vedení festivalu reagovalo na velvyslancovo vyjádření dopisem určeným ukrajinským filmařům.

„Chápeme Vaše argumenty, nicméně musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskuzi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění,“ píše se v něm mimo jiné. Pod dopisem jsou podepsání Jiří Bartoška jako prezident festivalu i oba ředitelé Karel Och a Kryštof Mucha.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!