Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlovarský filmový průvodce: Nač se těšit?

Kultura

  8:00
Dnes začíná v Karlových Varech 47. Mezinárodní filmový festival. Přinášíme výběr zajímavých titulů z prvních dnů jeho programu.

Zátah foto: kviff

Úvodem upozornění: Naprostá většina vybraných snímků se v Česku promítá poprvé. Autor se při selekci rozhodoval na základě dostupných informací, znalosti tvorby autorů a intuice.

PÁTEK 29. června

Klíčovou dírkou
(Kanada, 2011)
režie: Guy Maddin Městské divadlo, 19.30

Klíčovou dírkou

Klíčovou dírkou

Kanadský režisér Guy Maddin se v úzkém kruhu svých příznivců těší velice silnému obdivu. I oddaní fanoušci měli ale trochu potíže se „skousnutím“ jeho zatím posledního snímku Klíčovou dírkou. Obrázky prý moc pěkné, klasickými filmy noir ovlivněné. Odhalit za nimi nějaký smysl ale stojí značné úsilí, které nakonec stejně nevede k valnému výsledku. Ideální film pro začátek festivalu, k němuž patří i sledování filmů, jimž nerozumíme a v následných znaleckých diskusích pak onu prostou skutečnost neporozumění dovedně kamuflujeme.

Zátah
(Indonésie, 2011)
režie: Gareth Huw Evans Kino Čas, 24.00

Zátah

Zátah

O filmu do Tichomoří se přestěhovavšího Velšana Garetha Evanse se dá prohlásit, že to je nejslavnější indonéský akčňák všech dob. A to už něco znamená. Story zjevně není nějak přehnaně komplikovaná – elitní policejní jednotka vyrazí do věžáku plného grázlů, aby zatkla toho největšího z nich. Nejdřív se všechno odehrává podle plánu, nevydrží to dlouho, strhne se matka všech řežeb, respektive matka matky všech řežeb.

 

SOBOTA 30. června 

Margaret
(USA, 2011)
režie: Kenneth Lonergan Velký sál, 10.00

Margaret

Margaret

Film, jenž vznikal za zvláštních okolností a podivný byl i jeho život v kinech. Lonergan ho začal točit v roce 2005, poprvé se ale promítal až loni. Důvodem byly zuřivé spory mezi tvůrci a producenty o finální podobu snímku. Propadl komerčně a ani u kritiky moc nezabral. Pak ale chytil jakýsi druhý dech, objevila se skupina kritiků, kteří ho vášnivě propagovali jako opomenuté veledílo dnešní doby. Uvidíme.

Krycí jméno Melville
(Francie, 2008)
režie: Olivier Bohler Espace Dorleans, 19.00

Krycí jméno Melville

Krycí jméno Melville

Ve Varech poběží retrospektiva filmů Jeana Pierra Melvillea, klasika francouzské existenciální gangsterky. Muži ve dlouhých kabátech vrhají dlouhé zachmuřené pohledy na různá místa, občas někoho praští nebo něco ukradnou, řeší osudová dilemata, nakonec většinou umřou. Nádhera. Bohlerův dokument přibližuje postavu tohoto tvůrce – výjimečného filmaře. Zabývá se i Melvilleovou činností v odboji za druhé světové války, z níž vycházel při natáčení svojí Armády stínů, jednoho z nejlepších filmů o odbojářích vůbec.

 

NEDĚLE 1. července

Caesar musí zemřít
(Itálie, 2011)
režie: P. Taviani, V. Taviani Velký sál, 09.00

Caesar musí zemřít

Caesar musí zemřít

Vítězný film letošního festivalu v Berlíně. Vězni nacvičují Shakespearova Julia Caesara, proměňuje to jejich pohled na svět i na život. Bratrům Tavianiovým je přes 80 let, když se tvůrcům, jejichž starší tvorba se jednoho docela dotkla, ve zralém věku takhle zadaří, potěší to. I když, významná cena nemusí být znakem, že film – jak říkají fotbaloví komentátoři – ukáže kvalitu. Znáte to.

Láska
(Fr., Něm., Rak., 2012)
režie: Michael Haneke Pupp, 19.00

Láska

Láska

Kultivovaní staří manželé, žena dostane Alzheimera, její stav se zhoršuje, nakonec zemře, manžel se tu situaci snaží zvládnout. Rakouský klinický filmař s tímto snímkem letos vyhrál v Cannes. Asi je potřeba ho vidět, i kdyby se jednomu nechtělo.

Bezedné moře
(UK, 2011)
režie: Terrence Davies Městské divadlo, 22.00

Bezedné moře

Bezedné moře

Klasik britského pocitového filmu adaptoval divadelní hru z 50. let stylem ostrovní kinematografie stejné doby. Hrdinka vdaná za staršího pána zahoří láskou k vysloužilému pilotovi RAF. Zmarněné city, smyčce a krvácející srdce.

Další tipy a postřehy Ondřeje Štindla z filmového festivalu sledujte na webu Lidovky.cz

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...