Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kateřina Šedá bude v Benátkách reprezentovat Tchaj-wan

Slovensko

  16:00
PRAHA - Česká umělkyně Kateřina Šedá bude na příštím bienále výtvarného umění v Benátkách zastupovat Tchaj-wan. Do tchajwanského pavilonu si ji vybrala jeho kurátorka Lu Dai-ruová.

Vizuální umělkyně Kateřina Šedá foto: archiv LN - Pavel Wellner

Kateřina Šedá doplní mezinárodní tým umělců, uvádí se na stránce internetového tchajwanského deníku, který zprávu zveřejnil.

Kateřina Šedá (35)

V roce 2005 dostala Cenu Jindřicha Chalupeckého. Sociálně laděnými happeningy a experimenty se snaží vyvést zúčastněné, většinou obyvatele jedné lokality, ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Většina projektů se týká buď autorčiny vlastní rodiny nebo jejího bydliště v Brně Líšni. Loni jako první česká umělkyně dostala příležitost vytvořit pro prestižní londýnskou Tate Modern samostatný projekt. Do něj zapojila 80 obyvatel Bedřichovic u Brna a 80 britských výtvarníků.

Příští ročník benátského bienále, které je nejstarší přehlídkou současného umění, se bude konat od 1. června do 24. listopadu 2013. V případě Tchaj-wanu je to poprvé, co bude ostrovní zemi reprezentovat zahraniční umělec. Vedle Češky to bude ještě tchajwansko-německý umělec Bernd Behr.

Bude to kontroverzní, ví umělkyně

"Bude to jistě kontroverzní, na Tchaj-wanu není příliš příležitostí pro prezentaci domácích tvůrců, kurátorka přesto oslovila zahraniční autorku a jednoho umělce, který působí doma i v zahraničí; tématem expozice jsou cizinci," řekla Kateřina Šedá, která se právě vrátila z Tchaj-wanu a má za sebou první debaty o podobě expozice.

Česko využívá ke své prezentaci na benátském bienále pavilon, který společně vlastní se Slovenskem. Od rozdělení Československa se v uspořádání expozice střídají obě nástupnické země, koncepci příštího ročníku má na starosti Slovensko. Šedá je tedy zatím jedinou českou umělkyní, která se tentokrát v Benátkách objeví.

Není ale vyloučeno, že by se mohli čeští výtvarníci zapojit do expozic dalších států, jak se to již v nedávné minulosti stalo - záleží na výběru kurátora.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!