Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo je vykuřpytel? Čtvrtníček vysvětluje pozadí zpěvohry

Kultura

  19:02
PRAHA - Petra Čtvrtníčka inspirovaly výroky konzervativců Petra Hájka, Ladislava Bátory a Václava Klause na adresu gayů natolik, že se rozhodl v souvislosti s nimi uvést hru President vykuřpytel.

Petr Čtvrtníček foto: Lidové noviny

V nové inscenaci – zpěvohře President vykuřpytel – účinkují kromě Čtvrtníčka členové orchestru Buzerant Leoš Noha, Martin Schneider, Ondřej Nekuda, Pavel Nejedlý, David Zezula, Hynek Schneider. A také další tělesa: Lidé, Komorous, Presumpce či duo Evald a Vašek.

PSALI JSME O CHYSTANÉ ZPĚVOHŘE

V představení, které uvede v sobotu Divadlo Na Zábradlí, zazní kromě titulní árie President vykuřpytel další oblíbené šlágry, jako Hájku Háječku, Zkušebna, Hnědá je dobrá, Hvězdy nad farou, Láďa je jako večernice, Balíček šprcek či Deset deka.

Večer se koná pod záštitou agentury Chytrejkluk a podle tvůrců je připravovaná zpěvohra replikou stejnojmenné hry spolku Pražských koželuhů a hájů z r. 1847. Ta je podle Čtvrtníčka přímo ze života pražských koželuhů, kteří prý vyráběli z ovčí či oslí kůže pytlíky na tabák, které se vykuřovaly. "Cechovní hrdost vždy velela mít svého šéfa – a tomu se říkalo president vykuřpytel."

Plakát zpěvohry.

Jde prý o žánr žertovné zpěvohry a i když budou uvedeny jen fragmenty, počítá se i s reprízami. "Libreto se zčásti dochovalo a partituru zrekonstruoval Honza Kučera a tu si teď vyzkoušíme. Je to

Čtvrtníčkovy netradiční inscenace

Petr Čtvrtníček proslul, když s Jiřím Lábusem nastudovali přepis telefonních hovorů fotbalových funkcionářů Ivana Horníka a Milana Brabce pod názvem Ivánku, kamaráde (čtěte zde). Čtvrtníček zesměšňoval v minulosti i bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, či odboráře Jaromíra Duška, který nejapně vtipkoval na adresu homosexuálů ve vedení Českých drah. Čtvrtníček tak loni v březnu uvedl Koncert pro žaluda, kdy po Divadle Na Zábradlí rozházel tužky.

lidová zábava s náznakem děje, tak, jak se takový žánr dělával v 19. století, kdy šlo hlavně o to, aby se obyčejné publikum bavilo a věci rozumělo. Prostě vším probublává duch 19. století, a kdo pamatuje rok 1848, dá mi za pravdu," dodal Čtvrtníček.

Na operu prý není téma dostatečně závažné. Hlavu státu prý umělci nepozvali. "Jestli ale chce, ať přijde, ale myslíme, že má jiné letní zábavy. A také má chytré poradce, kteří mu řeknou, kam má chodit. Kdyby ale přišel, měl by kde sedět, protože máme na Zábradlí prezidentskou lóži," podotkl Čtvrtníček.  

Čtvrtníček zdůraznil, že uvedením Presidenta vykuřpytle nic nesleduje. "Jsem umělec a toto je způsob, jakým se realizuji, je to čistý humor a lidová zábava." Hra prý s průvodem gayů a lesbiček nesouvisí, ale jeho účastníci budou na zpěvohře vítaní. "Dostanou čtyřprocentní slevu," dodal Čtvrtníček.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat