Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo povede Národní galerii? Ministr rozhodne příští týden

Kultura

  18:08
PRAHA - Ministr kultury Václav Riedlbauch bude příští týden znovu jednat s výběrovou komisí, která posuzovala kandidáty na ředitele Národní galerie v Praze (NG). Předpokládá, že ještě týž den, tedy 3. června, oznámí jméno budoucího ředitele, řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Ministr kultury Václav Riedlbauch. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ministr pozval osm tuzemských členů komise, tedy její dvě třetiny. Pod vedením děkana FF UK Michala Stehlíka v komisi 14. dubna zasedali ředitelka sdružení Proculture Marta Smolíková, historikové umění Milena Bartlová a Zdeněk Felix nebo ředitel sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček, tedy přímý podřízený současného ředitele NG Milana Knížáka, jehož kandidaturu také posuzoval.

Ministr jméno nástupce Milana Knížáka, který galerii vede téměř 11 let, neoznámil ani šest týdnů po jednání výběrové komise. Ta mu podle stále neoficiálních informací doporučila jmenovat ředitelem NG historika umění Jiřího Fajta.

Jiří Fajt
Jiří Fajt

Ministerstvo dosud nezveřejnilo ani seznam kandidátů. Riedlbauch má podle svých slov z minulého týdne ve svém užším výběru ještě dvě jména - ředitele Moravské galerie v Brně Marka Pokorného a finančníka Vladimíra Rösela; osobně prý jednal i s kurátorem Richardem Drurym a ředitelem sbírky starého umění NG Vítem Vlnasem.

Knížák chce galerii vést do konce přístího roku
Konkurz na ředitele NG vyhlásil ministr v únoru a původně uváděl, že by chtěl znát jméno nového ředitele NG ještě do voleb. Po jednání komise, která se podle neoficiálních informací shodla na Fajtovi poměrem 10:2 hlasům, však ministr dosud nerozhodl.

Zřejmé také není, kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout. Knížák
opakovaně uvádí, že by rád v čele NG zůstal do konce příštího roku. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce. Vzhledem k tomu, že ministerstvo kultury mluví o "budoucím" řediteli NG, je pravděpodobné, že termín nástupu nového šéfa instituce nebude okamžitý.

Namísto výběru ředitele NG se ministr v minulých týdnech věnoval
personálním změnám v dalších příspěvkových organizacích; jen některé tyto změny přitom měl v plánu, když do funkce nastupoval. Tou bylo jmenování nového ředitele Státní opery Praha, kde stávajícímu řediteli s 30. červnem končí již prodloužený mandát. Ředitelem 21. května jmenoval dirigenta Olivera Dohnányiho a zavedl i funkci správního ředitele, kterým bude Tomáš Olexa.

Skoro rok před koncem mandátu současného ředitele Pražského filharmonického sboru (PFS) vypsal v dubnu konkurz na jeho místo. Ředitel PFS Richard Sporka, který měl s Riedlbauchem spory v době, kdy dnešní ministr vedl Českou filharmonii (ČF), se do konkurzu hlásí.

Kontroverzní odvolání Darjanina
V případě ČF Riedlbauch 7. května ukončil mnohaměsíční spekulace o tom, že odvolá jejího šéfa a svého nástupce Vladimíra Darjanina. Pár dní poté jmenoval bez konkurzu novým ředitelem bývalého šéfa Českého rozhlasu Václava Kasíka. Orchestr ČF stojí za Darjaninem, neuznává Riedlbauchovy argumenty o špatném hospodaření a nelíbí se mu ani způsob jmenování Kasíka. Na protest proti odvolání Darjanina dokonce zrušili významný koncert, na čtvrtek plánují v poledne protestní vystoupení před Rudolfinem.

Darjanina jmenoval ředitelem ČF bývalý ministr kultury Václav Jehlička, který také připravil systém pravidelného posuzování práce ředitelů příspěvkových organizací. Do praxe jej ale zavedl až Riedlbauch, který vedle zmíněných institucí prověřoval ještě šéfy pěti dalších organizací celkem z 31.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...