Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo říká, že nechtěl hrát Bonda, lže!

Kultura

  10:51
PRAHA - Australan Hugh Jackman (37) je typickou hvězdou 21. století. Ještě v roce 1999 ho nikdo neznal, pak získal roli Wolverina v X-Menech a dnes už musí nabídky odmítat. Jen letos bude mít premiéru šest filmů, v nichž hrál většinou hlavní roli. Štíhlý dlouhán v šedém obleku a teniskách Converse nemá se svalnatým Wolverinem nic společného, snad kromě sympatického nadhledu.

Hugh Jackman foto: Getty Images/Chung Sung-Jun

* LN Spousta herců, kteří hrají v X-Menech, se přiznala, že na tomhle i dalších komiksech vyrostla. Je to i váš případ?
Vůbec ne. Jako dítě jsem nikdy nečetl komiksy. Při natáčení občas někdo šoupnul nějaký komiks s X-Meny pod dveře mého přívěsu, ale režisér Bryan Singer moc nechtěl, abychom to četli. Trochu se bál, že podlehneme schématům kreslených postaviček. Byl jsem ale dost překvapen, jak moc mi ty obrázky pomohly - vypovídaly o věci daleko víc než samotný příběh. To, jak v nich byly zachycené emoce nebo atmosféra akčních scén, mě hodně inspirovalo, když jsem připravoval některé situace. Hlavně to, jak Wolverine stojí, jak se tváří.

* LN Vy jste se ale inspiroval i jinde...
Wolverina jsem do určité míry ukradl. Před natáčením prvního dílu se mě režisér Bryan Singer zeptal, jestli znám Šíleného Maxe s Melem Gibsonem a hlavně Drsného Harryho s Clintem Eastwoodem. Znal jsem Eastwooda hlavně z westernů Sergia Leoneho a tohle režisérovo doporučení mě docela zaskočilo, protože mě ani ve snu nenapadlo, že bych mohl mít s Eastwoodem něco společného. Jak se ale postupně rodila Wolverinova maska, musel jsem to přehodnotit. Já skutečně s Eastwoodem nic společného nemám, ale když se podívám na Wolverina, je to celý on. Včetně toho doutníku.

* LN Režisér Bryan Singer X-Meny opustil krátce před realizací třetího dílu a zběhl k Supermanovi. Váhal jste dlouho, než jste na účast v „trojce“ kývl?
Dlouho ne, a podobně na tom byli i ostatní herci. Nakonec se sešla kompletní sestava, nikdo neodmítl. Hodně k tomu přispěl opravdu dobrý scénář a navíc se Bratt Ratner, který přebral po Bryanu Singerovi štafetu, nesnažil objevovat Ameriku. Zachoval poetiku a atmosféru předchozích filmů, jen přidal trochu víc emocionálních poloh. Ostatně to, že se Bryan Singer chopí příležitosti natočit Supermana, se dalo čekat a rozhodně se za to na něj nikdo nemůže zlobit. Pamatuju si na jednu scénu z natáčení „jedničky“, kdy se mi Bryan snažil vysvětlit situaci asi takhle: Představ si, jak Superman vytrhne dveře od auta, popadne Lois a odletí. Netušil jsem o čem je řeč, Supermana jsem viděl, když mi bylo dvanáct. Ale on z něj znal každý záběr.

* LN Jak náročná je fyzická proměna Hugha Jackmana ve Wolverina?
Zkuste si to představit: tři měsíce den co den v posilovně s chlapíkem, který trénoval Angelinu Jolie. Pak na mě poslali specialistu na výživu, který spolupracuje s anglickou ragbyovou reprezentací. Ten mi vysvětlil, že australská představa o dietě - tedy alespoň šest piv denně - je trochu pomýlená. Nesměl jsem žádný alkohol, žádný chleba, o cukru nemluvě. Bylo to dost brutální. Ke zvedání činek jsem si nejčastěji pouštěl Metalliku, to je hudba s adekvátním nábojem. Fungovalo to, nabral jsem skoro deset kilo svalů. Tentokrát to ale bylo náročnější než dřív, měl jsem za sebou účinkování v muzikálu na Broadwayi a byl jsem opravdu hodně hubený.

* LN Co je náročnější, natáčení filmu, jako jsou X-Meni, nebo divadelní šňůra?
Divadlo. Čtyři měsíce na Broadwayi, den co den... Myslím, že žádný film nemůže být fyzicky tak náročný jako takovýhle divadelní zápřah.

* LN V komiksových X-Menech jste se paradoxně před kamerou sešel s uznávanými shakespearovskými herci Ianem McKellenem a Patrickem Stewartem. Jaká to byla zkušenost?
Fantastická. Mám několik intenzivních vzpomínek na dobu, kdy jsem začal studovat herectví. Když nepočítám zážitek z inscenace Ibsenovy hry Stavitel Solnes, tak to byl Kupec benátský s Patrickem Stewartem v hlavní roli. Byla to jen nahrávka, kterou nám pouštěli na lekcích shakespearovského divadla, ale bylo to fascinující. Iana McKellena jsem zase v té době viděl hrát s Judi Denchovou ve „skotské hře“. Dodnes si to pamatuji.

* LN Teď mluvíte o Macbethovi...
Ano. Když jsem začínal, chtěl jsem mnohem víc hrát v divadle na West Endu než v nějakém hollywoodském trháku. Docela vtipné je, že první hollywoodský film jsem natočil právě s Patrickem a Ianem. Oni jsou pro mě něco jako anglická verze Al Pacina a Roberta De Nira. Pamatuji si na první natáčecí den s Ianem... Byl jsem z něj nervóznější než z celého toho megacirkusu kolem.

* LN Série X-Menů třetím dílem končí, ale Wolverine by neměl tak docela zmizet...
S lidmi ze studia 20th Century Fox jednáme o filmu o Wolverinovi. Mám tuhle postavu opravdu rád a nerad bych se s ní loučil, podle mě je to jeden z nejsympatičtějších akčních hrdinů. Ostatně v X-Menech je spousta postav, které by si zasloužily samostatný film, jednak proto, jak jsou zajímavé, ale i proto jak dobře jsou obsazené. Scenárista David Benioff už přišel s několika nápady, jak by se mohl Wolverinův příběh odvíjet. Zatím je jisté jen to, že se v čase vrátíme zpět ještě před první díl X-Menů. Ale scénář se teprve rýsuje, takže to může dopadnout ještě docela jinak.

* LN Je pravda, že jste ke spoustě kaskadérských výkonů používal svého švagra?
Jeho služby jsem využíval a stále využívám, přestože z natáčení Van Helsinga odjel se zlomenou nohou. Od té doby už dostal podobnou nabídku do několika filmů, ale já mám na jeho služby pořád přednostní právo. Je to moc šikovný chlapík.

* LN Mohl si zahrát i v Bondovi, kdybyste roli agenta 007 dostal. Mrzí vás, že vám tahle příležitost unikla?
Způsob, jakým se Bond obsazoval, byl od začátku obestřený spoustou tajemství. Všechny informace byly úzkostlivě střežené, což samozřejmě zavdalo příčinu ke spoustě smyšlenek a mýtů. Nikdy mi vlastně nikdo oficiálně nezavolal a neřekl: Máš zájem, nebo ne? Ale z mnoha stran jsem věděl, že o mně uvažují. Neznám jediného herce, který by Bonda nechtěl hrát. A jestli teď říkají něco jiného, tak lžou. Mě nevyjímaje.
Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat