Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo získá Nobelovu cenu za literaturu? Sázkaři tipují Murakamiho

Kultura

  15:00
Měsíc před udílením letošních Nobelových cen už sázkaři opět tipují své favority pro zisk ocenění za literaturu a v jejich očích má stejně jako loni největší šance japonský romanopisec Haruki Murakami. Podle britské sázkové kanceláře Ladbrokes je nyní kurz na jeho vítězství 6:1.

Spisovatel Haruki Murakami foto: archiv MAFRA - David Port

Murakamiho ale dohání keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o, jehož kurz v poslední době závratně vzrostl z 33:1 až na 7:1. Čech Milan Kundera nyní s kurzem 17:1 figuruje v první desítce.

U sázkařů z Ladbrokes byl Murakami jasným favoritem už loni, Nobelovu cenu ale poté získala Kanaďanka Alice Munroová.

ČTĚTE TAKÉ

Podle britského deníku The Guardian se v poslední době u některých jmen kurzy na vítězství dramaticky měnily. Kromě Keňana si výrazně polepšil i americký spisovatel Philip Roth, který z původního kurzu 50:1 vystoupal až na nynějších 17:1.

Datum udělení literárního ocenění se každoročně drží do poslední chvíle v tajnosti. Letos se předpokládá, že se jméno nového laureáta svět dozví ve čtvrtek 9. října, protože je to poslední den v týdnu vyhlašování Nobelových cen, který ještě zůstal volný. Spekulace o možném vítězi jsou založeny pouze na rozvaze sázkařů, protože Nobelův výbor jména nominovaných nezveřejňuje.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat