Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Androgynekologie: když člověk zkoumá člověka

Kultura

  19:00
PRAHA - Co je to androgynekologie? Nový umělecký směr, který do uměleckého díla zapojuje lidský model víc, než je zvykem. Vychází z klasické historické situace, kdy skupina odborníků (vzdělaných a oblečených) pozoruje objekt (placený a nahý).

Androgynekologie - výstava Ateliéru tělového designu v Praze foto:  František Vlček, Lidové noviny

Za jeden život si tak malíř mohl prohlédnout stovky modelek, čímž se téměř vyrovná průměrnému gynekologovi. "Androgynekoložky" z nového brněnského Ateliéru tělového designu se od 6. dubna představují v pražské galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Výstava potrvá do 5. května.

Zajímavé je, že do konce 18. stol. se v pozici modelu nacházel převážně muž, od poloviny 19. století dominuje ženský akt.  Situace, se kterou pracují studenti,  je významově bohatší o ten rozměr, že v roli povolaných umělců v ateliéru vystupují pouze ženy.

„Pro úkol Práce s modelkou jsme zvolily ženu mladou a krásnou, jako jsme my samy, aby modelová situace mohla nastat.“ vysvětluje vedoucí ateliéru Lenka Klodová, která na sebe upozornila už během studií pilotním návrhem prvního pornočasopisu pro ženy.

Androgynekologie - výstava Ateliéru tělového designu v Praze

Vznikla tak čistě ženská skupina, z nichž jedna měla jiné postavení. Studentky umění mohly vzhled modelky využít fyzicky i psychicky, mohly získávat její podoby, fotografie, otisky či tvary. Navíc se potýkaly s myšlenou - nebylo by lepší, kdyby samy stály modelem? V druhém úkolu Práce s modelem pak přichází místo ženy muž.

Androgynekologie by se časem mohla stát společenskovědní disciplínou – studium člověka člověkem. Na pražské výstavě se představí: Kateřina Knoppová, Monika Kolářová, Kristýna Nytrová, Nina Mikušková, Zuzana Kleinerová, Sára Peková, Klára Břicháčková, Markéta Polcarová, Petra Růžičková, Hana Němečková, Barbora Trnková, Kateřina Olivová, Gabriela Zigová a Karolína Kohoutková.

Lenka Klodová

Ženský živel, tělesnost, sexualita a mateřství - to jsou témata, kterými se zabývá Lenka Klodová. Svá studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové zakončila monumentální sochou Boženě, kdy projevila svůj zájem o ženskou zkušenost se smyslem pro humor. Často se také vrací k vyjádření ženské erotické touhy a vztahu mezi mužem a ženou. Od předloňského září vede Ateliér tělového designu Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.

Více na www.telovydesign.cz.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...