Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když vám při projekci sova houká nad hlavou...

Kultura

  6:00
Příznivci temných detektivek klasického Hollywoodu a dalších filmů noirového žánru jsou od 18. do 21. srpna zváni na hrad Křivoklát. Koná se tam Noir Film Festival, jedinečná akce svého druhu u nás, kde vám bude při projekcích nad hlavou svítit měsíc, mezi dialogy postav dramaticky zahouká sova a sem tam kolem prosviští netopýr... Alespoň to v rozhovoru pro Lidovky.cz slibuje dramaturgyně festivalu, filmová teoretička Jana Bébarová, která ho spolu s kolegou Milanem Hainem pořádá už čtvrtým rokem.

Filmová teoretička Jana Bébarová foto: Archiv J. Bébarové

Lidovky.cz: Kde se vzalo vaše nadšení pro žánr noir filmu?
Zalíbení ve filmu noir jsem objevila zhruba před deseti lety, v době, kdy jsem v Olomouci začala studovat filmovou vědu. Tehdy o tomto fenoménu v Česku nebylo příliš velké povědomí a fanouškovská základna se omezovala na pár jednotlivců, kteří se vzájemně znali a filmy si půjčovali. Kdybyste mi v té době řekli, že o pár let později budu spoluorganizovat u nás zcela unikátní festivalovou akci věnovanou noiru, navíc na hradě, a že tam bude chodit široké spektrum lidí, kteří díky nám kouzlo noiru dále objevují, asi bych vám... věřila! (smích)

Noir Film Festival (18.- 21.8. 2016)

Festival letos nabídne noir freudovský, westernový, sanfranciský, německý a československý, filmy podle Jamese Ellroye a vzpomínku na Otto Premingera, dále dvě pocty (stoletým jubilantům Olivii de Havilland a Kirkovi Douglasovi), tři zvláštní uvedení (mj. němý snímek z roku 1912 Královna Alžběta s doprovodem živé hudby) a v neposlední řadě speciální projekce HBO včetně maratonu oceňované české krimi série Mamon (2015) v režii Vladimíra Michálka.

Kompletní program a anotace všech snímků jsou dostupné zde:

http://www.noirfilmfestival.cz/cz/filmy-2/

Lidovky.cz: A jak vznikl nápad na festival?
Na začátku stálo určitě naše entuziastické nadšení pro noir a vše s ním spjaté a chuť šířit jeho půvab dál – to jsme cítili stejně s kolegou Milanem Hainem, se kterým dramaturgii našeho festivalu utvářím. Spolu jsme v roce 2009 založili Film Noir Blog, který jsme koncipovali jako českou encyklopedii filmu noir, intenzivně psali články (a věnovali se mu i v diplomových pracích), až jsme se jako novináři dostali v lednu 2012 na NOIR CITY v San Francisku. To je festival noirových filmů pořádaný ve stylovém filmovém paláci Castro Theatre neziskovou organizací Film Noir Foundation, jejímž poselstvím je schraňovat a opečovávat 35mm kopie starých filmů a zachovat je pro budoucí generace. Jedinečný zážitek z projekcí námi milovaných filmů v publiku stejně naladěných diváků v nás zanechal hluboké stopy. Prezident Film Noir Foundation, velký noirový guru Eddie Muller, nám tehdy poskytl rozhovor a sám nás popíchnul, že by Praha taky měla mít svůj noirový festival... A ač to zní jako pohádka, do roka a do dne mi zazvonil telefon: Vít Grigartzik, který v té době vedl filmový klub v Era Art klubu v Praze a noirové filmy tam měly velmi pozitivní ohlas, se pro „černý film“ nadchnul natolik, že se rozhodl udělat celý tematický festival! A mě a Milana oslovil pro spolupráci. Akce, která se pro řadu lidí zpočátku zdála sebevražedná a nerealizovatelná vzhledem k místu, kde jsme se rozhodli ji pořádat, se uchytila a našla si fanouškovskou základnu, za níž jsme velice rádi.

Z filmu Padlý anděl (Fallen Angel, 1945), který bude promítán na Noir Film Festivalu 2016 s úvodem Eddieho Mullera.

Lidovky.cz: Ano, místo je poněkud zvláštní.... První ročník festivalu se konal na Kokoříně, další pak na Křivoklátě. Proč jste si vybrali zrovna hrady?
Je to zejména otázka dobré geografické polohy - oba hrady se nachází nedaleko Prahy, městské džungle, odkud unikali noiroví hrdinové a my je následujeme...

Jana Bébarová

Vystudovala teorii a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (FF UP) v Olomouci. V současnosti působí jako studentka doktorského programu Teorie a dějiny literatury, divadla a filmu na Katedře divadelních a filmových studií UP a zároveň jako vedoucí ateliéru Audiovizuální tvorba na UTB ve Zlíně. Zaměřuje se mj. na oblast star studies, dějiny amerického filmu a současné trendy ve světové kinematografii a sféru filmových festivalů. Je šéfredaktorkou online filmového časopisu 25fps a působí jako dramaturgyně Noir Film Festivalu.

Jana Bébarová uvádí film Humphreyho Bogarta Tím hůř, když padnou. Křivoklát 2014.

Lidovky.cz: Jakou specialitu chystáte pro letošní ročník?
Od doby, co jsem poprvé navštívila San Francisco a zažila jeho uchvacující atmosféru, jsem se do něj okamžitě zamilovala a taky pochopila, proč je tolik filmů noir situovaných právě sem. Tyto poznatky letos chci divákům předat prostřednictvím jedné z tematických sekcí - San Francisco noir, k níž se váže i účast našeho hosta. Tím není nikdo jiný než zmiňovaný Eddie Muller. Pro mě a pro Milana je to neuvěřitelná čest, že můžeme na hradě přivítat člověka, kterého si tolik vážíme, a o kterém víme, že je skvělý řečník a má vynikající přehled - je taková chodící encyklopedie filmu noir. Věřím, že svým charismatem osloví spoustu návštěvníků a jsme rádi, že se můžeme podílet na šíření poselství Film Noir Foundation v Česku.

Lidovky.cz: A na co dalšího byste diváky pozvala, co byste vybrala?
Odpovědět z pozice dramaturga na otázku, co bych z letošního programu doporučila, je skoro Sofiina volba. Všechno jsou to moje, respektive naše děti, každý z filmů jsme pečlivě vybírali. A tak kdybych lákala na top zážitky, určitě bych všechny pozvala na večerní projekce na hradním nádvoří, které nabízejí vskutku neobyčejný prožitek - když vám při sledování filmů nad hlavou svítí měsíc na hvězdné obloze, mezi dialogy postav dramaticky houká sova a sem tam kolem prosviští netopýr, nemůžete odcházet znudění...

Z filmu Temné zrcadlo (The Dark Mirror, USA, 1946, režie: Robert Siodmak
Z filmu Padlý anděl (Fallen Angel, 1945), který bude promítán na Noir Film...
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat