Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vychází Kerouakův ztracený román, ten první

Kultura

  13:05
LONDÝN - Prvotina slavného amerického spisovatele Jacka Kerouaka se dostává ke čtenářům více než 40 let po jeho smrti. Román autora beatnické generace nese název The Sea Is My Brother (Moře je můj bratr) a jeho rukopis se dlouho pokládal za ztracený.

Spisovatel Jack Kerouac foto: music.kngine.com

Kerouac napsal The Sea Is My Brother ve svých 20 letech. Inspirovaly jej k tomu vlastní zážitky z práce námořníka na obchodní lodi. "Tahle kniha je opravdu docela důležitá, ukazuje, jak se vyvíjel Jackův tvůrčí proces," cituje britský zpravodajský server BBC vydavatelku knihy Dawn Wardovou.

Jack Kerouac (1922 - 1969)

Jeho původní jméno znělo Jean-Louis Lebris de Kerouac. Psát začal velmi mladý, první kniha mu ovšem vyšla až v osmadvaceti letech, v roce 1950. Než se začal živit psaním literatury, pracoval jako sportovní reportér, stavební dělník a dvakrát se dal k námořnictvu. Proslavil se zejména autobiografickými romány, hlavně dílem Na cestě. Spisovatel se těžko vyrovnával se slávou a dal se na pití, které bylo hlavní příčinou jeho předčasné smrti ve věku 47 let.

Román je pojat jako spisovatelova korespondence s jeho nejlepším přítelem Sebastianem Sampasem. Podle Wardové se Kerouac v této knize ukazuje čtenáři z takové stránky, která není v jeho ostatních dílech běžně patrná.

Experty na Kerouakovu tvorbu prý nález ztraceného rukopisu překvapil. "Byly o něm jen stručné zmínky v dopisech, ale nic nenaznačovalo, že bude tak rozsáhlý," uvedla vydavatelka.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat