Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kina, divadla i nový cirkus nabízejí silvestrovský program

Kultura

  6:00
Silvestrovský večer lze strávit i v divadlech či v kině. Například žižkovské kino Aero uvede na konci roku postupně tři tituly - Zelenkovu černou komedii Ztraceni v Mnichově, velkofilm Star Wars: Síla se probouzí a komedii Zbrusu Nový zákon. Kino Lucerna nabídne v podvečer přímý přenos silvestrovského koncertu Berlínské filharmonie s šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem a houslistkou Anne-Sophií Mutterovou, na kterém zazní díla Charbriera, Saint-Saënse, Masseneta, Poulenca a Ravela. Mezinárodní festival LeDní Letná zve na silvestrovskou oslavu do vyhřátého stanu na holešovickém Výstavišti.

Soubor nového cirkusu Akoreacro (Francie) - představení Klaxon. foto: Niels Benoist

Oslava v šapitó bude spojena s novým cirkusem, electroswingem, živou hudbou, tancem či akrobacií. Na poslední pražské představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro naváže od 18:30 program, v němž zahrají například Melody Boys, sólisté orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky, a zatančí swingová formace Zig Zag & Swing.

Silvestrovský program nabízejí i divadla. Na řadě míst jsou představení, začínající už odpoledne či vpodvečer, spojena se symbolickým přípitkem. Platí to například o Městských divadlech pražských, která uvedou dvě reprízy hudební V+W Revue v Divadle ABC a v Rokoku tragikomedii Happy End. Národní divadlo uvede na Silvestra odpoledne baletní novinku Louskáček a Myšák Plyšák, Laterna magika ohlásila Legendy magické Prahy a Stavovské divadlo úspěšnou Audienci u královny s Ivou Janžurovou. Státní opera tradičně zařadila galavečer se Straussovou operetou Netopýr v německém originále, spojenou s rautem a tancem na jevišti.

Divadlo Studio Dva se s posledním dnem roku rozloučí třemi reprízami inscenace Sex pro pokročilé s Karlem Rodenem a Janou Krausovou. Před půlnocí na ně naváže zábava ve foyer s improvizovanou restaurací a živou hudbou. Na zábradlí se silvestrovské publikum sejde při repríze hry Jana Mikuláška a Dory Viceníkové Požitkáři. I zde je vstupenka spojena s welcome drinkem a pohoštěním.

Na Palmovce uvedou komedii o úskalích mužského středního věku nazvanou FUK! a v Divadle v Dlouhé spojí poslední den roku s derniérou Dumasových Tří mušketýrů. V Kalichu potěší diváky svižnými melodiemi z muzikálu Pomáda. Na Fidlovačce uvedou reprízy inscenace Eva tropí hlouposti a na Jezerce novinky Poslední aristokratka. Dvakrát se bude hrát i v Divadle Palace, kde uvedou komedii Raye Cooneyho Rodina je základ státu. U hasičů zařadili Zelňačku s Oldřichem Víznerem a Otakarem Brouskem ml.

Tanec na jevišti i electroswing

Městské divadlo Brno na Silvestra hraje na obou svých jevištích. Na hudební scéně uvede muzikál Johnny Blue. Dlouho dopředu je vyprodáno. Činoherní scéna zase připravuje pro diváky bláznivou vánoční komedii Červené komety. Po představení tam následuje zábavní program. Lidé si mohou zatančit přímo na jevišti na hudbu divadelního orchestru nebo zazpívat u cimbálu. Samozřejmostí je silvestrovské občerstvení a slavnostní půlnoční přípitek. V předprodeji zbývá posledních pár lístků za přibližně 2500 korun.

Vyprodaný je Saturnin, kterého na Silvestra v podvečer uvede Národní divadlo Brno na Mahenově scéně. Dostatek vstupenek ale zbývá na večerní program připravený baletním souborem v Janáčkově divadle. Kromě exkluzivních tanečních čísel, živé hudby, tomboly a občerstvení se mohou návštěvníci těšit i na vystoupení zpěvaček Ivy Bittové a Ilony Csákové. Vstupenky se prodávají za 1200 korun.

Kdo dává přednost nevázanější zábavě, může zamířit do některého z hudebních klubů. Například Fléda letos vsadila na electroswing, žánr elektronické hudby, který čerpá ze swingové tradice. Provozovatelé klubu slibují stylovou atmosféru a nabitý program včetně burleskní show. „Na Flédu se těšíme, Swing Silvestr je správnou volbou pro ty, kteří se chtějí do nového roku protančit a odnést si netuctový zážitek,“ uvedl Roman Lalík z dua Swing Thing&Papa Django, které na Flédě také vystoupí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!