Milan Knížák (* 1940) byl a zůstává postavou barvitou, která nepochybně vstoupí do českých kulturních dějin. Nikdo ale zatím neví jak. Knížák je totiž osobností, jejíž hodnocení bude ještě po letech předmětem bouřlivých debat a odborných i laických sporů. Nezpochybnitelný je jeho přínos umělecký. Především dílo z 60. a 70. let, kdy s nebývalou originalitou a silou rozvinul své aktivity snad ve všech myslitelných uměleckých médiích, patří k tomu nejzajímavějšímu, co v této části světa vzniklo.
Hnutí Aktual
Milan Knížák zažil šedesátá léta s radikálností jako snad nikdo v tehdejším Československu. Založil hnutí Aktual, komunitu mladých lidí, kteří se pokoušeli žít jinak než ostatní. Patřily k tomu dlouhé vlasy a drogy, ale především experimentování s akčním uměním či s avantgardní hudbou. Ještě než mu bylo třicet, stal se i v zahraničí známou uměleckou osobností.
Husákovská 70. léta se od předchozí dekády lišila. Místo krátkodobých věznění za narušování pořádku, se kterými již měl Knížák své zkušenosti, přišel několikaměsíční žalář a výhrůžky státní moci. Důvodem byl charakter uměleckých děl, které posílal na zahraniční výstavy. Knížák nepřestal s uměleckými aktivitami, ale stáhl se do ústraní.
ANKETA: Jak se projeví výběr nového šéfa Národní galerie? A byl správný?
|
Rektorem
Po roce 1989 se zapojil do společenského života: stal se rektorem Akademie výtvarných umění. Vyjadřoval se k překvapivé škále společenských otázek, psal sloupky do Reflexu nebo pro bulvární Super, moderoval pořad na televizi Z24.
Diskutabilnější bude hodnocení Knížákových politických aktivit nebo působení v čele Národní galerie. V roce 1998 neúspěšně kandidoval do Senátu. Uvažoval o kandidatuře do Evropského parlamentu za krajně pravicovou Národní koalici. Záhy po nástupu do funkce ředitele NG se jeho způsob řízení stal předmětem kritiky. Pokračoval v koncepci centrálně řízené galerie, kterou vytvořil jeho předchůdce Jiří Kotalík. Je mu vyčítána ztráta mezinárodní prestiže a finanční vyčerpání galerie. Ale i na tomto poli má Knížák své obhájce.
Čtěte také |
Jednasedmdesátiletý Milan Knížák po konci své funkce v Národní galerii do důchodu určitě neodejde. Je stále činný na Akademii výtvarných umění, dál umělecky tvoří a stále komentuje politický život.