Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klein představí film Zakázaný člověk. V hlavní roli Havlíček Borovský

Kultura

  7:00
PRAHA - Příběh českého novináře Karla Havlíčka Borovského přinese film Zakázaný člověk, který pro ČT natočil režisér Dušan Klein. Snímek připomíná Havlíčkovy střety s tajným policistou, který na známého představitele českého živlu donášel rakouským úřadům.

Režisér Dušan Klein (vlevo) a herec Ondřej Brzobohatý foto: ČTK/Peška StanislavČTK

Film popisuje etapu Havlíčkova života, kdy je ve svých 28 letech na vrcholu slávy i politického vlivu. Vlastní největší české noviny, je známý široké veřejnosti, obdivovaný i materiálně zajištěný. Má krásnou mladou ženu Julii a zajištěnou budoucnost. Zároveň však pomalu a skrytě začíná působit nepřítel, kterého nelze porazit, mašinerie státní moci. Jejím ztělesněním je Havlíčkův blízký přítel Vlastimil Wagner, který od prvopočátečního obdivu pozvolna přechází ke skrytému soupeření pod pláštěm tajné policie.

Havlíčka ztvárnil David Švehlík, Marek Taclík hraje jeho přítele Wagnera a Gabriela Marcinková představuje Julii. Diváci uvidí také Vladimíra Dlouhého, Michala Pavlatu, Sandru Novákovou nebo Ondřeje Brzobohatého, který ke snímku také složil hudbu. Scénář napsal Martin Šafránek. Film se natáčel v pražském paláci Colorado v Karlově ulici a v dalších exteriérech v Praze, Doksanech, Kutné Hoře a na zámku Kačina.

Havlíček se narodil v roce 1821 v Borové, podle níž má své další jméno. V deseti letech začal studovat v tehdejším Německém Brodě, kam se později přestěhovali i jeho rodiče. Kvůli svým názorům byl nejen pronásledován, ale v roce 1851 dokonce internován v tyrolském Brixenu. Vrátit se mohl až po čtyřech letech. Zemřel v roce 1856 v Praze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!