Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klementinum vystavuje středověké 'komiksy' o svatém Václavovi

Kultura

  14:00
PRAHA - Spojení obrazu a textu ve středověkých rukopisech, kde kresby měly velký prostor, inspirovalo autory výstavy k jejich přirovnání k dnešnímu komiksu.

Svatý Václav, komiksový hrdina foto: Reprofoto

Zásadní díla z období středověku propojená osobností svatého Václava představuje prostřednictvím faksimilí a uměleckých kopií výstava Svatý Václav ve středověkém komiksu. Výstava v pražském Klementinu potrvá do 13. dubna.

Svatý Václav superstar

Postava sv. Václava byla předmětem slovesného a výtvarného umění od slohu románského až po baroko. Díla středověké orální tvorby sice kromě nečetných stop v rukopisech zcela zanikla, dochováno je však více než 150 svatováclavských památek, literárních legend a jejich odvozenin. Zachovaly se také deskové obrazy, nástěnné malby a knižní iluminace se svatováclavskou tematikou. Mezi nimi jsou pozoruhodné zejména středověké a renesanční svatováclavské výtvarné epické cykly, které lze podle autorů výstavy považovat za předchůdce komiksu.

Ústředním exponátem výstavy v Klementinu je nová faksimile rukopisu Život svatého Václava, jehož autorem je mistr Matyáš Hutský od Křivoklátu. Původní rukopis daroval roku 1585 malíř Matyáš (Matěj) Hutský od Křivoklátu svému mecenáši a příznivci arcivévodovi Ferdinandovi II. Tyrolskému. Od roku 1936 je ve fondu Rakouské národní knihovny.

Tento malý kodex (33 pergamenových listů, na kterých je 24 obrazů) doplní na výstavě zvětšeniny jeho iluminací a tematicky spřízněné faksimile či umělecké kopie z fondů Národní knihovny i faksimile z produkce vydavatelství ADEVA (Akademische Druck und Verlagsanstalt), které vyrobilo ústřední exemplář výstavy.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?