Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Klíčová sametová socha' Jiřího Davida hledá své klíčové umístění

Kultura

  13:11
PRAHA - Umělec Jiří David začíná v současné době pracovat na šestimetrové plastice. "Klíčová socha" se stane unikátním příspěvkem k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce.

Klíčová socha foto: Reprofoto

"Objekt bude představovat osobní polemiku s vývojem v České republice. Vznikne tak sebereflexe naší, především politické, situace po revoluci. Nepůjde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika by měla vyjádřit ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji," říká Jiří David.

Tzv. "klíčová socha" bude tvořena kovovým skeletem, na jehož obvodu a uvnitř něj bude umístěno několik tisíc klíčů. "Možná bude pro někoho její podoba problematická," dodává Jiří David, který v minulosti vyvolal velké ohlasy svými díly jako Srdce nad Pražským hradem či Záře nad Rudolfinem.

"Klíčovou sochu" vytváří technicky pod vedením ing. Roberta Klemma stejný tým lidí jako tyto známé instalace. Základní stavební kameny - klíče - získá Jiří David z veřejné sbírky, která skončila 30. listopadu. Po dokončení na začátku roku 2010 bude plastika umístěna na zatím neznámém místě ve veřejném prostoru. Dnes byly také spuštěny stránky www.klicovasocha.cz, kde veřejnost z celé České republiky může sledovat nejen vznik "klíčové sochy", ale i posílat přání na její umístění nebo diskutovat nad její podobou.

Klíčová socha

Tvrdohlaví
Došlé návrhy umístění Jiří David vyhodnotí a vybere ty, které ho nejvíce zaujmou. Objekt bude poté věnován obci či městu, kde veřejnost a zastupitelé o sochu projeví největší zájem. Finální umístění sochy pak bude záležet na konkrétních jednáních s představiteli příslušných obecních samospráv.

Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V současné době je v jednání realizace tzv. "třetího neonového projektu".

Autoři:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...