Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knížákovu éru už nebudou připomínat ani jeho sochy

Kultura

  10:00
PRAHA - Národní galerie chce odstěhovat rozměrné sochy od Veletržního paláce. O instalaci plastik včetně svého vlastního sousoší rozhodl před deseti lety Milan Knížák.

Vchod do Veletržního paláce zatím zdobí sochy bývalého ředitele Národní galerie Milana Knížáka foto: archiv LN

Rozměrné sochy, které zdobí prostranství před Veletržním palácem, plánuje Národní galerie v Praze odstranit. Plastiky jsou před budovou deset let, o jejich instalaci rozhodl tehdejší ředitel NG Milan Knížák. Vedle jeho sousoší Král a královna jsou před budovou sochy Stanislava Kolíbala a Aleše Veselého. Doplňují je objekty vytvořené podle plastik Karla Nepraše a Karla Malicha.

Plastiky nesplňují svůj původní účel, tedy oživení zájmu návštěvníků o Veletržní palác. Přes živý plot, který je rámuje od chodníku, je na ně špatný pohled. Nelze je ani jednotlivě obcházet a pořádně si je prohlédnout, částečně také omezují pohyb kolem budovy, domnívá se současné vedení Národní galerie.

Kam s nimi? Zatím se neví

"Hledáme proto pro sochy lepší umístění, jednáme také o jejich možném zapůjčení," říká  kurátorka Sbírky moderního a současného umění NG Helena Musilová. Zatím ale není uzavřena žádná smlouva, a není tedy ani zřejmé, kdy by sochy mohly prostranství před Veletržním palácem opustit. V současné podobě si návštěvníci podle Musilové nemohou řádně užít pohled ani na ně, ani na funkcionalistickou budovu samotné galerie.

Objekty jsou majetkem Národní galerie. Zvětšeniny soch vyrobila podle tehdejších informací NG firma Metrostav za to, že jí Národní galerie uspořádala v roce 2001 ve Veletržním paláci výstavu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!