Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knížákovu éru už nebudou připomínat ani jeho sochy

Kultura

  10:00
PRAHA - Národní galerie chce odstěhovat rozměrné sochy od Veletržního paláce. O instalaci plastik včetně svého vlastního sousoší rozhodl před deseti lety Milan Knížák.

Vchod do Veletržního paláce zatím zdobí sochy bývalého ředitele Národní galerie Milana Knížáka foto: archiv LN

Rozměrné sochy, které zdobí prostranství před Veletržním palácem, plánuje Národní galerie v Praze odstranit. Plastiky jsou před budovou deset let, o jejich instalaci rozhodl tehdejší ředitel NG Milan Knížák. Vedle jeho sousoší Král a královna jsou před budovou sochy Stanislava Kolíbala a Aleše Veselého. Doplňují je objekty vytvořené podle plastik Karla Nepraše a Karla Malicha.

Plastiky nesplňují svůj původní účel, tedy oživení zájmu návštěvníků o Veletržní palác. Přes živý plot, který je rámuje od chodníku, je na ně špatný pohled. Nelze je ani jednotlivě obcházet a pořádně si je prohlédnout, částečně také omezují pohyb kolem budovy, domnívá se současné vedení Národní galerie.

Kam s nimi? Zatím se neví

"Hledáme proto pro sochy lepší umístění, jednáme také o jejich možném zapůjčení," říká  kurátorka Sbírky moderního a současného umění NG Helena Musilová. Zatím ale není uzavřena žádná smlouva, a není tedy ani zřejmé, kdy by sochy mohly prostranství před Veletržním palácem opustit. V současné podobě si návštěvníci podle Musilové nemohou řádně užít pohled ani na ně, ani na funkcionalistickou budovu samotné galerie.

Objekty jsou majetkem Národní galerie. Zvětšeniny soch vyrobila podle tehdejších informací NG firma Metrostav za to, že jí Národní galerie uspořádala v roce 2001 ve Veletržním paláci výstavu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!