Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolik sezon v pekle dokáže snést mladý rebel plný vášně?

Slovensko

  14:47
PRAHA - Od 26. listopadu se v kinech objeví v osmadvaceti kopiích film Tomáše Mašína Tři sezóny v pekle. Hlavní role vytvořili Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszková, která hrála v roce 2006 v dramatu Davida Lynche Inland Empire.

3 sezóny v pekle (2009) foto: foto: lucie jansch

Další role ztvárnili slovenští herci Martin Huba, Luboš Kostelný a Táňa Pauhofová, polský herec Tomas Tyndyk, Jan Kraus a Matěj Ruppert. Mašín chtěl obsadit některou z hlavních rolí neokoukanou tváří. Hledal na Slovensku a pak i v Polsku, kde našel Gruszkovou. Dialogy vedla v polštině, do češtiny ji nadabovala Táňa Vilhelmová.

Autor námětu Lubomír Drozd přišel s příběhem extravagantního mladého muže, který v době sílícího komunistického režimu prožívá mládí plné vášně a vzpoury. Producenti sice zakoupili práva na autobiografický román Egona Bondyho Prvních deset let, ale scénář se posléze měnil a postavy se odlišily se od reálných předobrazů.

Výsledek je inspirován zápisky z mládí tohoto spisovatele, filozofa a básníka (1930-2007) jen velice volně. "Stále jsme se odpoutávali od předlohy, stále výraznější se stávala vzpoura proti společnosti," poznamenal dramaturg Kristián Suda. Ocenil, že ve filmu funguje vše "od límečku u košile až po obrazy na stěně".

Střet s mocí přichází nečekaně
Příběh začíná v roce 1947, v době, která ještě přála smyslnosti, extravaganci a humoru. Devatenáctiletý dandy a vtipný provokatér utíká z domova a vydává se na pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Život vychutnává v cigaretovém kouři, lehkém opojení likérem a po boku krásné ženy. V době dramatických politických změn se milenci vyhýbají práci, živí se drobnými krádežemi a plánují útěk do Paříže. Střet s mocí přichází nečekaně - komunistický režim ukáže svou represivní tvář.

Mašín patří k nejuznávanějším domácím režisérům reklamní tvorby. Vystudoval grafiku, malbu a konceptuální umění. Oceněn byl i za některé z 15 videoklipů. Je spoluautorem scénáře Ondříčkova filmu Šeptej. "Nebylo mou životní ambicí natočit celovečerní film; v určitém momentě jsem však cítil potřebu udělat něco hlubšího. V reklamní branži jsem se vyučil řemeslu i komunikaci, je to dobrá průprava," řekl tvůrce.

O svobodě ducha a nezávislosti
"Je to film o svobodě, neochotě nechat se spoutat jakýmkoliv systémem, o svobodě ducha a nezávislosti," charakterizoval svůj celovečerní debut s osmdesátimilionovým rozpočtem po dnešní pracovní projekci v Praze Mašín. Dvanáctimilionovým grantem ho podpořil fond kinematografie, stejnou částku získal od fondu Eurimages. Slovenské ministerstvo kultury poskytlo více než dvoumilionový grant, další podpora šla z evropského programu Media.

Podle producentky Moniky Kristlové, která do snímku zapojila slovenské a německé koproducenty, se finance sháněly dlouho. "Nakonec se to podařilo a doufám, že na plátně je to vidět," uvedla a pochválila Českou televizi. Snímek nabízí na prestižní festival Berlinale.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...