Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koller: Že by umělci měli jen držet hubu a zpívat? To už tady bylo

Kultura

  6:01
PRAHA - Znají se skoro 40 let. Teď David Koller produkoval desku Michala Ambrože. „Udělali jsme si smlouvu, Michal k desce nemůže nic říkat. Michal je otrok, já otrokář,“ pohlédne Koller úkosem na kamaráda v přítmí kavárny a koutky mu lehce zacukají. V rozhovoru pro server Lidovky reaguje i na Babišovy výtky ohledně hraní pro PPF. „Tvrdí, že mi poslal sms zprávu, což nechápu, číslo na mě nemá,“ říká Koller.

David Koller chce projektem webu 90000000.cz připomenout hrůzy komunismu. foto: Archiv Davida Kollera

Lidovky.cz: Znáte se za těch 35 let dokonale, nebo se ještě navzájem dokážete překvapit? Dohadujete se ještě?
Koller: Známe se ještě déle! Někdy od roku 1979. Myslím, že se nehádáme. Udělali jsme si takovou předmanželskou smlouvu a v té stálo, že Michal k desce nemůže nic říkat. Může jenom zpívat. Michal je otrok, já otrokář.
Ambrož: No a já se držím základního pravidla. Jsou to spíš dvě pravidla. První je, že producent má vždycky pravdu. Druhé zní: když producent pravdu nemá, tak platí první pravidlo.

Lidovky.cz: To by byl spíš div, kdyby vám to neklapalo.
Ambrož: Tím, že jsem dělal producenta dvěma kapelám, vím, co ta role obnáší. Takže je mi jasné, že je dobrý producenta poslouchat, proto tam také je.

Tři uskupení

Koller pro natáčení zvolil tři různá uskupení špičkových muzikantů, mezi kterými byli například Marcel Buntaj, Martin Gašpar, Martin Valihora, Oskar Rózsa nebo Oldřich Krejčoves. Dívčí vokály nazpívaly členky skupiny Jasná páka Magdalena Krištofeková a Pája Táboříková doplněné o dlouholetou zpěvačku Hudby Praha Jarmilu "Jamajku" Kauckou.

Lidovky.cz: Takže jste se nedostali do bodu, kdy jste o rozhodnutích diskutovali?
Koller: Tak diskuze proběhly, ale tak to jsou vždycky jen řeči a pak se to musí stejně udělat, jak řekne producent. Vybíral jsem se skladeb Hudby Praha a Divokého srdce.
Ambrož: A v Jasný Páce já nejsem ani hlavní zpěvák.
Koller: Vybral jsem Michalovy autorské věci, které nejsou tak moc profláknutý. Ale byla to spolupráce.
Ambrož: Na diskuze došlo, ale shodli jsme se. Občas taky není od věci hlídat, aby se na něco nezapomnělo.
Koller: To se mi stává.
Ambrož: Diskuze slouží i od toho, abychom vlastně zjistili záměr.

Lidovky.cz: Tohle je vaše první deska, na které jenom zpíváte. Kdo to rozhodl?
Ambrož: Ano, tohle je první deska, na které jenom zpívám a nehraju na kytaru.
Koller: Kapely, které na desce hrajou, mají své kytaristy. A Michal ty skladby už jednou zaranžoval, a já jsem se tím nechtěl nechat ovlivnit. Chtěl jsem se na ty písničky podívat znovu a trochu jinak. A dotvořit je.

Lidovky.cz: Kolik lidí na desce spolupracovalo?
Ambrož: Dost. Ve výsledku asi patnáct lidí. Kromě nás dvou.

Lidovky.cz: Jak vznikl nápad udělat společně desku?
Koller: Michal byl vloni docela nemocný a tak jsem přemýšlel, že bych ho mohl trochu nakopnout, kdybychom udělali společně ještě nějakou muziku. Jak tam v nemocnici na jipce hekal, tak jsem si říkal, že by mohl s náma jet na koncerty, až se z toho vylíže. Nakonec jsme tedy spolu odjeli vloni asi 15 koncertů. Michal tam byl jako náš host. No a když se mu začala „srát“ kapela, nevím, jak to říct slušně.
Ambrož: Takhle je to přesný.
Koller: Chtěl jsem udělat takovou best of desku, protože Michalovy písničky se mi vždycky líbily a taky jsme je hrávali s Lucií. Chtěl jsem na ně proto kouknout „novýma očima“, přesněji řečeno očima mých kamarádů, který skvěle hrajou.

Lidovky.cz: Deska vyjde v květnu a potom by měla vyjít i na vinylu.. Proč jste zvolili i tuto formu?
Koller: Předloni jsme dělali desku se skupinou Jasná Páka, což je naše oblíbená skupina, kterou jsme s Michalem zakládali. Byl to sběr nahrávek, který nikdy nevyšly, protože nebyly natočený, přidali jsme k tomu i nové věci a ta deska vyšla také na vinylu. Máme vinyl totiž rádi. Nedávno jsem si pořídil gramofon, tak doufám, že naše nová deska na něm bude taky hrát. Na vinylu vyjde tisíc kousků. Takže, kdo si to nekoupí hned, už to mít nikdy nebude.

Lidovky.cz: Když se nehádáte o práci, hádáte se kvůli něčemu jinému? Třeba kvůli politice?
Ambrož: To ani náhodou. Na tu máme naprosto totožný názor.
Koller: Nebudeme nikomu dělat reklamu.

Lidovky.cz: Zpěvačka Lenka Dusilová se za projev na předávání ceny Anděl dočkala na sociálních sítích vlny negativních reakcí. Vy jste tam také kritizoval politiky, že „zatahují Česko na východ“. Setkal jste se s něčím podobným?
Koller: Na Facebooku se mi objevilo asi 400 reakcí. Ty nejvtipnější jsou jednoslovný - popisující mě. Je to takový ztopořený názor na mě.

Lidovky.cz: Máte pocit, že je úkolem známých lidí vyjadřovat politické názory? Či názory na cokoli?
Koller: Jakože by jinak měli držet hubu a jen zpívat? To už tady bylo, to jsme zažili. Ale třeba pak člověk může zpívat na politickém festivalu v Sokolově, nebo v Martině. Jenom, když ti řeknou. Nebo na Hradě. To by mohl pak pan mluvčí zrevidovat texty, aby byly v pohodě.

Lidovky.cz: Mnozí začali po vašem vystoupení připomínat večírek PPF, na kterém jste vystoupil s kapelou Lucie. Pan Kellner má také vazby na Rusko a Čínu. To vám nevadilo?
Koller: Když pominu to, že hrajeme na všech možných mejdanech, tak se prostě stane i to, že nás někdo na nějaký pozve. Napříč skupinami. Určitě to všichni znají. Obešel nás tehdy Evžen Hardt, co pracuje v agentuře, která dělá kulturní akce pro PPF, například Shakespearovské slavnosti nebo třeba atelier Josefa Sudka. A ten se nás všechny během roku snažil dát dohromady. A zjišťoval, jaký jsou možnosti dát nás znovu dohromady. No a my zjistili, že důvody, který nás rozdělovaly, se pravděpodobně vytratily. Přinesl nabídku, abychom zahráli na vánočním večírku PPF.
Ambrož: Určitě jste nedostali to, co dostal Sting.
Koller: Možná se vsadili, jestli se jim povede dát nás dohromady. My jsme byli rádi, že jsme si spolu po téměř deseti letech zase zahráli. Také jsme se tam domluvili, že uděláme šňůru koncertů, které jsme uskutečnili. Myslím, že nás to dost nakoplo. Díky tomu jsme zjistili, že spolu můžeme spolupracovat. Babiš to samozřejmě použije proti vám, což se dalo čekat a my mu za to děkujeme. Tvrdí, že mi poslal sms zprávu, což nechápu, číslo na mě nemá.

David Koller a Michal Ambrož

Lidovky.cz: Za rok a půl nás čeká další prezidentská volba. Plánujete nějak zapojit zapojit?
Koller: Máte vy mladí někoho? Sežeňte si ho a pak o tom dáme řeč. Měli bychom vyselektovat ty nejlepší lidi a z toho někdo vypadnout nakonec musí. Taky by se mohlo stát, že tam bude znovu Klaus, že by se jako prostřídali. Zeptá se v Rusku Vladimíra, jak se to dělá a bude hotovo.

Lidovky.cz: Když se ještě vrátíme k desce. Je tam jedna věc, na kterou jste zvlášť pyšní, nebo ji berete jako celek?
Koller: Já osobně bych to nechal na posluchačích.
Ambrož: Mě se to líbí celý. Sám za sebe mám pocit, že je to nejlepší deska, kterou jsem udělal.
Koller: To si mi nikdy neřekl.
Ambrož: Tak teď už to víš. Je to tak.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!