Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komiksem roku jsou Divoši Lucie Lomové

Kultura

  9:00
PRAHA - Letošní komiksové ceny Muriel 2011 ovládla česká autorka a kreslířka Lucie Lomová. Se svými Divochy zvítězila hned ve dvou kategoriích: Nejlepší původní český komiks a Nejlepší původní scénář.

Lucie Lomová: Divoši foto: lucielomova.blogspot.com

Do síně slávy letos odborná porota, ve které usedli vydavatelé, scenáristé, kreslíři či designéři, jmenovala kreslíře Miroslava Schönberga. V dalších kategoriích pak excelovala také Lela Geislerová či Pavel Čech, se svým úspěšným komiksem Dědečkové.

Jedno z ocenění nekorunované královně českého komiksu předal švýcarský autor Frederik Peeters, který si z Prahy mimo jiné odváží i čestné ocenění Muriel pro zahraničního autora. "Část ceny by měla mířit určitě i tam nahoru, Fričovi, protože tento komiks je adaptací jeho knihy," okomentovala svůj dnešní úspěch Lomová, a nepřímo tak vzdala hold českému cestovateli a botanikovi Albertovi Vojtěchovi Fričovi (1882 - 1944), který studoval kulturu jihoamerických indiánů.

V letošním ročníku udílení komiksových se ale prosadila i další česká autorka. Kromě Lomové si jednu z cen odnesla Lela Geislerová, která porotu oslnila svými komiksovými "stripy", tedy krátkými komiksovými příběhy o několika "oknech". "Je to komiks ženy, o ženách a pro ženy,. Určen je všem ženám pro pobavení a všem mužům k zamyšlení," okomentovala své rozhodnutí porota.

Muriel za Nejlepší kresbu si dnes večer odnesl výtvarník Pavel Čech, kterému cenu předal malíř a předseda poroty Michael Rittstein. Čech uspěl se svým komiksem Dědečkové, který podle autora vznikl "na počest všech dědečků bývalých, současných i budoucích." Nejlepší zahraniční knihou se pak stal francouzský titul Incal, jehož překlad zajistil ocenění také překladateli Richardovi Podanému. Skleněnou sošku Muriel za Nejlepší krátký příběh získali autoři komiksu s poučným názvem Nestrkej nos do polévky.

Závěrem nedělního slavnostního večera pak uvedl kreslíř Karel Jerie do síně slávy svého kolegu Miroslava Schönberga (1951), který je podepsán například pod tituly Odměna, Nesplněná mise, Tarzan, K pramenům neznáme řeky či Příběhy Černého Petra.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat