Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komiksová legenda Batman slaví osmdesátiny, přitom měl minimálně dvakrát na kahánku

Kultura

  6:00
Washington/Praha - Společně se Supermanem je hlavní hvězdou komiksového světa. Ve filmu ho ztvárnily hvězdy jako Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney, Christian Bale nebo Ben Affleck. A to ani nedisponuje žádnými nadpřirozenými schopnostmi. Před 80 lety, 27. května 1939, vyšel první komiks s Batmanem. Od té doby prošel netopýří muž mnoha proměnami, stále ale nepřestává fascinovat.

První komiks Batmana, který byl vydražen za více než milion dolarů. foto: Reuters

Novým Batmanem má být ‚upír‘ Robert Pattinson. V roli netopýřího muže by nahradil Bena Afflecka

Muž v netopýřím kostýmu se poprvé objevil v sešitě Detective Comics číslo 27, je tak o necelý rok mladší než Superman. Batmanova minulost byla poprvé popsána v čísle 33, které vyšlo v listopadu 1939. Pod černou maskou a pláštěm se skrývá milionář Bruce Wayne, který jako devítiletý přišel při pouliční loupeži o rodiče. Onoho osudného večera přísahal, že až vyroste, pomstí smrt otce i matky a vymete zločin z rodného města. Podstoupí bojový výcvik a za přispění všech možných technických pomůcek začne jako tajemný mstitel bojovat ve fiktivním velkoměstě Gotham se zločinem. Při svém tažení se pohybuje na hranici zákona.

Adam West jako Batman v seriálu ze 60. let
Heath Ledger, Temný rytíř (The Dark Knight, 2008)

Batmanovy příběhy začali vytvářet Bill Finger (1914-1974) a Bob Kane (1915-1998), kteří na scénu přivedli i řadu Batmanových protihráčů. Tím nejslavnějším je psychopat Joker s znetvořenou tváří. Poprvé se tento Batmanův úhlavní nepřítel objevil v roce 1940. Ve stejném roce se „zrodil“ Robin, Batmanův mladší partner, který měl v civilním životě podobný osud jako Bruce Wayne.

‚I am the night, I am the Batman!‘

Wayne se v kostýmu Batmana neustále pokouší vymítit zločin ze svého města, ale nikdy se mu to nepodařilo dokonale. Pro čtenáře komiksu má tenhle Batmanův částečný neúspěch velmi pozitivní důsledky - díky němu totiž mohou stále hltat nové příběhy.

V minulosti měl Batman přitom nejméně dvakrát na kahánku, poprvé v polovině 60. let. „Nakladatel se tehdy chystal Batmana odpravit,“ vzpomínal po letech jeden z autorů superhrdiny Bob Kane. Za svou tehdejší záchranu vděčil netopýří muž dvěma významným změnám. Nejprve se na jaře 1964 poněkud dětinská dobrodružství s přemírou nejrůznějších vynálezů, k těm nejznámějším patří Batmobil, vrátila zpět k detektivním kořenům. Změnila se také image Batmana, zmizely některé postavy, objevily se nové. V tomto období se také poprvé objevilo dnes asi nejslavnější logo Batmana, černý netopýr ve žluté elipse.

Kvůli roli přibral na 20 kilo. ‚Batman‘ Christian Bale je jako viceprezident Cheney k nepoznání

Druhým podstatným impulzem se stal televizní seriál, který se objevil na obrazovkách v roce 1966. Následující sezona byla ve znamení batmanovského šílenství a prodeje komiksu lámaly rekordy. Vlna popularity ale rychle opadla a koncem 60. let byl Batman zpět na původní úrovni.

Opravdové znovuzrození ale přišlo až v polovině 80. let. Batmanův comeback je neodmyslitelně spojen se jménem komiksového gurua Franka Millera, který v roce 1986 vydal Návrat temného rytíře (v originále Batman: The Dark Knight Returns) a navždy změnil Batmana. Tento komiks o stárnoucím hrdinovi odstartoval novou éru - plnou temných příběhů a zmaru.

Comeback batmanovských komiksů v osmdesátých letech nastartoval Frank Miller svým komiksem The Dark Knight Returns.

Ve stejné duchu se nesl i první z batmanovských filmů, který v roce 1989 natočil Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli; jeho psychopatického protivníka Jokera neodolatelně zahrál Jack Nicholson. O tři roky později přidal Burton film Batman se vrací. Další dvě adaptace slavného komiksu v režii Joela Schumachera (Batman navždy s Val Kilmerem v roli Batmana a hlavně Batman a Robin s Georgem Clooneym) ale přinesly fanouškům netopýřího hrdiny zklamání.

Změna přišla díky režisérovi Christopheru Nolanovi a jeho komerčně úspěšné trilogii Batman začíná (2005), Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012). V Temném rytíři si Jokera jako svou poslední roli skvěle zahrál Heath Ledger. V roce 2016 měl premiéru snímek Zacka Snydera Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, ve kterém si Batmana zahrála hollywoodská hvězda Ben Affleck a Supermana Henry Cavill.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat