Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komiksová legenda Batman slaví osmdesátiny, přitom měl minimálně dvakrát na kahánku

Kultura

  6:00
Washington/Praha - Společně se Supermanem je hlavní hvězdou komiksového světa. Ve filmu ho ztvárnily hvězdy jako Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney, Christian Bale nebo Ben Affleck. A to ani nedisponuje žádnými nadpřirozenými schopnostmi. Před 80 lety, 27. května 1939, vyšel první komiks s Batmanem. Od té doby prošel netopýří muž mnoha proměnami, stále ale nepřestává fascinovat.

První komiks Batmana, který byl vydražen za více než milion dolarů. foto: Reuters

Novým Batmanem má být ‚upír‘ Robert Pattinson. V roli netopýřího muže by nahradil Bena Afflecka

Muž v netopýřím kostýmu se poprvé objevil v sešitě Detective Comics číslo 27, je tak o necelý rok mladší než Superman. Batmanova minulost byla poprvé popsána v čísle 33, které vyšlo v listopadu 1939. Pod černou maskou a pláštěm se skrývá milionář Bruce Wayne, který jako devítiletý přišel při pouliční loupeži o rodiče. Onoho osudného večera přísahal, že až vyroste, pomstí smrt otce i matky a vymete zločin z rodného města. Podstoupí bojový výcvik a za přispění všech možných technických pomůcek začne jako tajemný mstitel bojovat ve fiktivním velkoměstě Gotham se zločinem. Při svém tažení se pohybuje na hranici zákona.

Adam West jako Batman v seriálu ze 60. let
Heath Ledger, Temný rytíř (The Dark Knight, 2008)

Batmanovy příběhy začali vytvářet Bill Finger (1914-1974) a Bob Kane (1915-1998), kteří na scénu přivedli i řadu Batmanových protihráčů. Tím nejslavnějším je psychopat Joker s znetvořenou tváří. Poprvé se tento Batmanův úhlavní nepřítel objevil v roce 1940. Ve stejném roce se „zrodil“ Robin, Batmanův mladší partner, který měl v civilním životě podobný osud jako Bruce Wayne.

‚I am the night, I am the Batman!‘

Wayne se v kostýmu Batmana neustále pokouší vymítit zločin ze svého města, ale nikdy se mu to nepodařilo dokonale. Pro čtenáře komiksu má tenhle Batmanův částečný neúspěch velmi pozitivní důsledky - díky němu totiž mohou stále hltat nové příběhy.

V minulosti měl Batman přitom nejméně dvakrát na kahánku, poprvé v polovině 60. let. „Nakladatel se tehdy chystal Batmana odpravit,“ vzpomínal po letech jeden z autorů superhrdiny Bob Kane. Za svou tehdejší záchranu vděčil netopýří muž dvěma významným změnám. Nejprve se na jaře 1964 poněkud dětinská dobrodružství s přemírou nejrůznějších vynálezů, k těm nejznámějším patří Batmobil, vrátila zpět k detektivním kořenům. Změnila se také image Batmana, zmizely některé postavy, objevily se nové. V tomto období se také poprvé objevilo dnes asi nejslavnější logo Batmana, černý netopýr ve žluté elipse.

Kvůli roli přibral na 20 kilo. ‚Batman‘ Christian Bale je jako viceprezident Cheney k nepoznání

Druhým podstatným impulzem se stal televizní seriál, který se objevil na obrazovkách v roce 1966. Následující sezona byla ve znamení batmanovského šílenství a prodeje komiksu lámaly rekordy. Vlna popularity ale rychle opadla a koncem 60. let byl Batman zpět na původní úrovni.

Opravdové znovuzrození ale přišlo až v polovině 80. let. Batmanův comeback je neodmyslitelně spojen se jménem komiksového gurua Franka Millera, který v roce 1986 vydal Návrat temného rytíře (v originále Batman: The Dark Knight Returns) a navždy změnil Batmana. Tento komiks o stárnoucím hrdinovi odstartoval novou éru - plnou temných příběhů a zmaru.

Comeback batmanovských komiksů v osmdesátých letech nastartoval Frank Miller svým komiksem The Dark Knight Returns.

Ve stejné duchu se nesl i první z batmanovských filmů, který v roce 1989 natočil Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli; jeho psychopatického protivníka Jokera neodolatelně zahrál Jack Nicholson. O tři roky později přidal Burton film Batman se vrací. Další dvě adaptace slavného komiksu v režii Joela Schumachera (Batman navždy s Val Kilmerem v roli Batmana a hlavně Batman a Robin s Georgem Clooneym) ale přinesly fanouškům netopýřího hrdiny zklamání.

Změna přišla díky režisérovi Christopheru Nolanovi a jeho komerčně úspěšné trilogii Batman začíná (2005), Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012). V Temném rytíři si Jokera jako svou poslední roli skvěle zahrál Heath Ledger. V roce 2016 měl premiéru snímek Zacka Snydera Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, ve kterém si Batmana zahrála hollywoodská hvězda Ben Affleck a Supermana Henry Cavill.

Autor: