Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské jaro

Začíná letošní Pražské jaro. Tradiční hudební svátek nabízí přes čtyřicet koncertů

Česko-velšská Má vlast. Zahajovací večer Pražského jara bude patřit Orchestru Velšské národní opery pod vedením Tomáše Hanuse. foto: Pražské jaro

V Rudolfinu, v Obecním domě a na jedenácti dalších místech v Praze se odehraje letošní mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Dnes jej zahájí Smetanova Má vlast v provedení Orchestru Velšské národní opery s dirigentem, hudebním ředitelem tělesa, Tomášem Hanusem. Zahájení festivalu mohou od 16 hodin pod širým nebem sledovat i posluchači v pražském parku Kampa.
  9:20

Ve vyrovnané kvalitě pozvaných účinkujících orchestrů, dirigentů i sólistů není snadné vyzdvihnout jen některé. „Poprvé se u nás představí nejžádanější dirigent mladé generace, Fin Klaus Mäkelä.

I koncert legendy americké hudby Johna Adamse bude překvapivě českým debutem, stejně jako účinkování proslulých Les Talens Lyriques a jejich zakladatele Christopha Rousseta,“ vyjmenoval některé premiérové události letošního ročníku ředitel festivalu Pavel Trojan. I další vystoupení ovšem slibují mimořádný zážitek.

Mahler, Dvořák, Martinů

Mezi očekávané koncerty patří uvedení Mahlerovy Sedmé symfonie, jež měla v roce 1908 premiéru právě v Praze a dirigoval ji tehdy sám autor. Tentokrát zazní v podání Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu a špičkového britského dirigenta Daniela Hardinga.

ROZEZNÍ VIOLU OD STRADIVARIHO

■ Virtuozitu na viole z dílny Antonia Stradivariho předvede na Pražském jaru rezidenční umělec festivalu Antoine Tamestit. Představí se v Rudolfinu ve dvou večerech se svým dlouholetým uměleckým partnerem, klavíristou Cédricem Tiberghienem, následující večer pak s houslistkou Isabelle Faustovou.

■ Tamestitova rezidence vyvrcholí koncertem s Českou filharmonií a finským dirigentem Klausem Mäkeläm.

■ Antoine Tamestit povede také Masterclass na HAMU a zasedá i v porotě soutěže v oboru viola, která se na Pražském jaru koná poprvé v historii.

Virtuozitu na viole z dílny Antonia Stradivariho předvede na Pražském jaru...

Zážitek slibuje též koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který s dirigentem Corneliem Meistrem a koncertním mistrem České filharmonie Janem Mráčkem připomene století rozhlasového vysílání u nás. Uvedou Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 1 Bohuslava Martinů.

Poprvé na Pražském jaru vystoupí Czech Ensemble Baroque, soubor známý poučenou interpretací staré hudby, který v novodobé premiéře uvede moteta a Te Deum mistra barokní chrámové hudby Františka Ignáce Tůmy. Mezi sólisty koncertu bude i světově ceněný kontratenor Andreas Scholl.

V programu festivalu nechybí soudobá hudba, například emotivní skladby rakouského autora žijícího v USA Georga Friedricha Haase (který je letos rezidenčním skladatelem Pražského jara) nebo díla psaná na objednávku festivalu v sekci Prague Offspring.

Své publikum najde jistě i zastavení v Národním divadle (Dvořákova Armida), koncert Magdaleny Kožené či představení finalistů soutěže v oboru viola a trombon. Festival nabízí četné programové speciality, v neděli 28. května také vyjede z hlavního města do Sukových Křečovic, kde v kostele sv. Lukáše dopoledne zahraje Kukal Quartet.

Festival zařadil do programu také dvě projekce dokumentárního filmu No Fear o klavíristovi Igoru Levitovi, hostovi letošního ročníku. Promítání se uskuteční 22. a 29. května od 19 hodin v pražském kině Edison Filmhub.

Devátá s Českou filharmonií

Závěrečný koncert obstarají 1. a 2. června Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor. Beethovenovu Devátou bude dirigovat Christoph Eschenbach, sbormistrem je Lukáš Vasilek, sólisty Simona Šaturová, Lucie Hilscherová, Steve Davislim a Jan Martiník.

Mimochodem, už nyní jsou v prodeji vstupenky na spřízněný Klavírní festival Rudolfa Firkušného. V pěti koncertech ve dnech 4. až 9. listopadu s poutavým repertoárem vystoupí pět světových a dva čeští klavíristé...

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...