Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec fantasy pohádky. Státní zástupce obžaloval tři tvůrce filmu Poslední z Aporveru

Kultura

  10:18
PRAHA - Státní zástupce obžaloval tři tvůrce nedokončeného českého filmu Poslední z Aporveru. Viní je z dotačního podvodu za 240 milionů korun. Napsal to dnes server Deník N. Na vznik filmu přispěl 47 miliony Státní fond kinematografie (SFN) a dalších 18 milionů do snímku vložila Česká televize.

Snímek Poslední z Aporveru. foto: Archiv Tomáše Krejčího

„Státní zástupce podal k Městskému soudu v Praze obžalobu na tři fyzické osoby pro trestný čin dotačního podvodu spáchaný v souvislosti s tvorbou audiovizuálního díla s názvem Poslední z Aporveru. Obviněné osoby měly svým jednáním způsobit škodu velkého rozsahu,“ potvrdil Deníku N mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Snímek Poslední z Aporveru.
Snímek Poslední z Aporveru.

Deník N už dříve uvedl, že policie z dotačního podvodu obvinila režiséra Tomáše Krejčího, producenta Jiřího Košťála a jednatele společnosti CZ PAP Petra Hemmra, který se měl podílet na postprodukci filmu.

První informace o vzniku filmu se objevily v roce 2009. Poslední z Aporveru měl kombinovat živé herce a kreslené animované prostředí. Náklady byly zpočátku odhadovány na 80 milionů korun. V roce 2011 tvůrci snímku tvrdili, že premiéra bude v březnu 2012. Termín pak ale opakovaně posouvali a dodneška film není hotov. V roce 2014 podal SFN trestní oznámení. Podle fondu neodpovídal stav filmu v té době délce výroby ani vynaloženým prostředkům.

Fond v roce 2014 uváděl, že producenti Posledního z Aporveru inkasovali v letech 2010 až 2012 na pobídkách 37,8 milionu korun, a navíc také desetimilionovou dotaci, ze které ale tehdy nebyla vyplacena poslední splátka jeden milion korun. „Společnost producentů Tomáše Krejčího a Jiřího Košťála se přihlásila do systému filmových pobídek, na základě kterého filmaři, kteří prokazatelně utratí peníze při natáčení v Česku, dostanou část nákladů zpátky. Domníváme se, že tam probíhaly umělé transakce, čímž se navyšovala dvacetiprocentní vratka,“ uvedla tehdy ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Společnost Actor’s Runway Agency, která film produkovala, vyhlásila v roce 2016 úpadek. Server iDnes.cz už dříve uvedl, že nedokončený snímek Poslední z Aporveru bude na začátku roku 2020 kvůli úhradě pohledávek vydražen. Minimální cena byla stanovena na 18,33 milionu korun.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat