Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konflikt kolem Taganky se vyhrocuje

Kultura

  18:30
MOSKVA - Dalším konfliktem dnes v Moskvě skončil pokus uspořádat tiskovou konferenci věnovanou sporu mezi hereckým souborem slavného Divadla Na Tagance a jeho ředitelem Jurijem Ljubimovem. Podle agentury Interfax Ljubimov nepustil delegaci herců do divadelní budovy a sám se s novináři odmítl sejít. Tisková konference se nakonec odbývala na ulici.

Legendární ruský divadelní režisér Jurij Ljubimov. foto: ČTK

Roztržka, která podle ruských médií v souboru nazrávala už delší dobu, propukla naplno koncem minulého týdne při hostování divadla v Praze.

Před generální zkouškou inscenace Dobrý člověk ze Sečuanu herci odmítli vyjít na jeviště pražské Nové scény, dokud jim Ljubimov nevyplatí honorář. Své peníze nakonec dostali a představení se uskutečnilo.

ČTĚTE VÍCE: O SPORU MEZI DIVADLENÍKY A LJUBIMOVEM

Ruští divadelníci se v Praze hádali o peníze

Třiadevadesátiletý Ljubimov ale po návratu do Moskvy oznámil, že se závěrem letošní divadelní sezóny k 15. červenci na Tagance končí. "Pohár přetekl, odcházím. Mám dost toho darebáctví, ponižování a neochoty pracovat," komentoval situaci.

Na dnešní tiskovce pod otevřeným nebem ale zazněla jiná verze konfliktu.

"Zostudili nás. Prý jsme chtěli zmařit představení, dělili jsme se údajně o peníze přímo na scéně. To je lež," řekla novinářům členka souboru Taťjana Sidorenková.

O peníze prý vůbec nešlo

Herci se jen postavili věčnému ponižování a ústrkům. "Nejsme nevolníci a herecká pakáž, něco takového nelze vydržet celý život," řekl senior souboru Felix Antipov.

Herci na tiskové konferenci přesto hovořili o Ljubimovovi s velkou úctou a zdůrazňovali, že uměleckým vedoucím souboru by měl zůstat.

Vadí jim jako ředitel, ale hlavní výhrady mají k jeho ambiciozní manželce, místoředitelce Taganky Katalin Ljubimovové-Kuncové.Podle moskevského rozhlasu je to právě ona, kdo divadlo fakticky řídí.

"Dokud tady bude ona, normální situace nenastane," citoval Interfax mínění mluvčích souboru. Ljubimovová, původem Maďarka, působí na Tagance 25 let a je považována za pravou ruku svého manžela. Postupem času ale ve špičkové moskevské scéně začala s veškerou přísností přebírat otěže administrativního vedení.

V Moskvě podle ruských komentářů mnoho lidí pochybuje o tom, že to Ljubimov s odchodem myslí vážně. Zakladatel divadla údajně podobné gesto udělal už několikrát. Moskevská radnice oznámila, že na kulturní odbor zatím žádný dopis s oznámením slavného režiséra o konci pracovního poměru nepřišel.

Autoři: ,