Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kostlivec v rajské omáčce. Wannieck Gallery znovu žije

Kultura

  8:00
BRNO - Brněnská Wannieck Gallery připravila první obměnu své expozice po letošním úspěšném boji o udržení dosavadního sídla.

Kostlivec v rajské omáčce, výstava v brněnské Wannieck Gallery. Na snímku je obraz Václava Stratila. foto: ČTK

V nové výstavě nazvané Kostlivec v rajské omáčce nechává Wannieck Gallery návštěvníky nahlédnout do svých sbírkových fondů, které v oblasti soudobé malby patří k nejbohatším v Česku. Velkou část vystavených obrazů a kreseb různých autorů uvidí veřejnost poprvé, uvádějí galeristé.

Sbírka Wannieck Gallery je zaměřena především na malířskou tvorbu generací 80. a 90. let minulého století a tvorbu nejmladší generace. Ve sbírkových fondech jsou však také díla starších autorů, což dokládá i aktuální výstava. Zájemci si prohlédnou třeba obrazy Jiřího Sopka, Michaela Rittsteina a Jiřího Načeradského.

Výstavu zdobí také velký soubor obrazů Petra Nikla, vznikajících od 80. let až do současnosti. "Většina z těchto obrazů nikdy vystavena nebyla. Stejně jako třeba dvě naprosto jedinečná plátna André Butzera nebo obraz švýcarského malíře, klíčového představitele konkretismu a konstruktivismu Richarda Paula Lohse," říká kurátor Richard Adam. Nejmladší generaci zastupují třeba David Hanvald, Vladimír Houdek a Evžen Šimera. Výstava v hlavním prostoru Wannieck Gallery potrvá do 29. září.

Galerii hrozilo vystěhování

Galerie dostala letos v únoru výpověď kvůli neplacení nájmu. Městu dlužila necelých 500 tisíc korun. Vedení galerie dluh okamžitě doplatilo a druhý den žádalo o stažení výpovědi. Následovala dlouhá jednání, ve hře bylo i vystěhování galerie a pronájem bývalé strojírny Vaňkovka někomu jinému.

Koncem dubna provozovatelé galerie složili kauci a podepsali s městskou společností Jižní centrum smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní dobou 12 měsíců.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...