Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Králi sci-fi je 90 let

Kultura

  11:18
PRAHA/LONDÝN - Autorovi slavného románu 2001: Vesmírná odysea Arthuru C. Clarkovi bude 16. prosince devadesát let. Sir Clarke patří ke klasikům žánru sci-fi a je považovaný za jednoho z nejlepších soudobých spisovatelů vědeckofantastické literatury. A také nejproduktivnějších. Vedle svého nejslavnějšího románu, který zpracoval do kultovního filmu režisér Stanley Kubrick, napsal dalších třicet, nepřeberné množství povídek a řadu odborných a vědeckopopularizačních prací.

Spisovatel Arthur C. Clarke (snímek z roku 2000). foto: ČTK

Čtenáře, ale i vědce upoutal především svými dalekosáhlými vizemi vývoje člověka, z nichž se řada splnila. Po druhé světové válce například předpověděl, že člověk stane do roku 2000 na Měsíci.

Tehdy však za tuto odvážnou myšlenku sklidil od odborníků posměch. V roce 1945 zase jako první navrhl využívat satelity umístěné na geostacionární dráze pro telekomunikační účely.

Clarke už více než půlstoletí žije na Srí Lance, kde se usadil, aby se věnoval své další vášni podmořskému výzkumu a potápění. Téměř 20 let je upoután na kolečkové křeslo a jeho jméno nese mimo jiné planetka číslo 4923, dinosaurus objevený v australském Inverlochu nebo spojová družice evropské organizace Eutelsat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat