Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Králova řeč sbírá další ocenění, Oscar je prý téměř jistý

Kultura

  11:43
LOS ANGELES - Historické drama Králova řeč získalo o víkendu nejvyšší ocenění od svazu amerických režisérů i svazu herců, což mu zajišťuje velkou šanci vybojovat i nejvýznamnější hollywoodské ocenění - Oscara. Ty se budou předávat 27. února.

Colin Firth ve snímku Králova řeč foto: Reprofoto

Jako nejlepšího herce ocenilo v noci na dnešek v Los Angeles Sdružení filmových a televizních herců (SAG) Colina Firtha, který ztvárnil v Králově řeči Jiřího VI., otce královny Alžběty II., který se potýkal s handicapem koktání.

Jako nejlepší herečka byla oceněna Natalie Portmanová za roli baletky v psychothrilleru Černá labuť. Cenu za vedlejší roli si od sdružení herců odnesl Christian Bale jako upadající boxer a Melissa Leová jako jeho slepě milující, ale despotická matka ve filmu Fighter.

Den předtím ocenilo snímek Králova řeč i Sdružení amerických režisérů (DGA), kdy režisér filmu Tom Hooper porazil nečekaně Davida Finchera, který byl považován za favorita se svým snímkem The Social Network.

Zatímco Fincherův film na počátku letošní sezony udělování cen dominoval na předávání Zlatých glóbů a cen kritiků, během posledního týdne se situace prudce změnila ve prospěch Královy řeči.

"Rád bych poděkoval ostraze, že mě pustila do budovy," řekl Firth při přebírání ceny od SAG. Žertovným tónem tak připomněl to, jak rychle Králova řeč přebrala vedoucí pozici filmu The Social Network, u něhož se předpokládalo, že hladce směřuje k získání Oscarů za nejlepší film i nejlepší režii.

Sázka na jistotu

Minulý víkend Králova řeč překvapivě získala nejvyšší ocenění i od Sdružení amerických producentů (Producers Guild of America), minulé úterý se pak dočkala dvanácti nominací na Oscary, včetně královské kategorie Nejlepší film.

Všichni čtyři herci, kteří dostali ceny od hereckého svazu, mají již i Zlaté glóby, a proto je u nich poměrně bezpečná sázka i u Oscarů.

Čtěte také

Ceny udělované svazem režisérů a svazem herců, které jsou posledním velkým ceremoniálem před předáváním Oscarů, zřejmě podle agentury AP zpečetily osud Královy řeči na největším hollywoodském svátku, který se bude konat 27. února.

Za 62letou historii udělování cen režisérské organizace jen v šesti případech jejich vítěz nedostal zároveň Oscara, kterého uděluje americká Akademie filmových věd a umění. Pokud nějaký film získá ocenění za nejlepší režii, obvykle si také odnese cenu v kategorii Nejlepší film.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat