Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kresba medvědí hlavy od Leonarda da Vinciho se vydražila za čtvrt miliardy korun

Kultura

  20:00aktualizováno  21:55
Londýn - Kresba medvědí hlavy vytvořená renesančním umělcem Leonardem da Vincim se ve čtvrtek v Londýně prodala za téměř devět milionů liber (266 milionů korun). Stala se tak suverénně nejdražším předmětem v dražbě aukční síně Christie’s, kde se prodávaly mimo jiné vzácné starožitnosti nebo rukopisné poznámky fyzika Isaaca Newtona ze 17. století. Ty nový majitel získal za 1,7 milionu liber (51 milionů korun).

Kresba medvědí hlavy od Leonarda Da Vinciho. foto: Reprophoto/ Aukční síň Christies

Da Vinciho kresba medvědí hlavy olůvkem na papíře je velká jen sedm krát sedm centimetrů a byla jedním z mála podobných děl renesančního mistra, která se dosud nacházela v soukromých rukou. Dílo staré přes 500 let dříve patřilo britskému malíři a sběrateli Thomasi Lawrenceovi a v roce 1860 se na aukci Christie’s prodalo za 2,5 libry. Nyní jeho cena vyšplhala na 8,857 milionu liber, což je zatím nejvyšší cena zaplacená za da Vinciho kresbu.

„Byl jsem si jistý, že vysoká kvalita a vzácnost tohoto díla přiláká zájemce z celého světa a povede k výjimečnému výsledku,“ uvedl Stijn Alsteens, šéf oddělení starých mistrů aukční síně. Podle něj se rovněž jedná o jednu z posledních kreseb tohoto umělce, která se objevila na trhu.

Aukční síň odhadovala, že cena kresby by mohla dosáhnout osmi až 12 milionů liber (240 až 360 milionů korun), prodejní cena ale za odhadem nakonec mírně zaostala. Jediný zájemce nabídl 7,5 milionu liber, konečná cena včetně aukční přirážky pak byla ještě o 1,3 milionu liber vyšší. Dosud bylo nejdražší da Vinciho kresbou dílo Jezdec a kůň, které se v roce 2001 prodalo za 8,1 milionu liber.

Ceny da Vinciho kreseb jsou však jen zlomkem v porovnání s cenami jeho obrazů. Jeho malba Salvator Mundi (Spasitel světa) drží absolutní rekord vůbec nejdražšího obrazu světa - v roce 2017 se vydražila za více než 450 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč). Získal ji saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Odhadní cenu stanovenou na 600 000 až 900 000 liber (18 až 27 milionů korun) v aukci překonaly i poznámky Isaaca Newtona k jeho stěžejnímu dílu Philosophiae naturalis principia mathematica. Jeden a půl stránky rukopisu v latině, který se vztahuje k jedné z nejdůležitějších knih moderní vědy, nakonec získal nový majitel za 1 702 500 liber.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat