Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuba na Jednom světě. Protestní pochod s bílými deštníky projde Prahou

Kultura

  14:58
PRAHA - Festival Jeden svět si připomene kubánské disidenty. Večer vyrazí centrem Prahy pochod na podporu Damas de Blanco (Dám v bílém), tedy manželek, sester a dcer vězněných kubánských disidentů. Večer bude pokračovat projekcí dokumentu Pod kubánským nebem, který poukazuje na obtíže při hledání práce na ostrově. Den završí akce Barování s Člověkem v tísni, kde vystoupí Bára Basiková nebo Matěj Ruppert.

Jeden svět foto: Jeden svět

Dámy v bílém

Damas de Blanco (Dámy v bílém) je organizace manželek, matek, dcer a sester kubánských uvězněných disidentů. Při protestech se ženy oblékají do bílého.

Happening na podporu Damas de Blanco startuje v paláci Lucerna v půl osmé večer. Účastníci budou držet nad hlavami deštníky se symbolickou bílou barvou. Přes Václavské náměstí a ulicí Na Příkopě pochod doputuje až k divadlu Archa, kde ve 20.00 začne projekce amerického dokumentu Pod kubánským nebem.

Večer završí Barování s Člověkem v tísni. Účastníci si připijí tradičním koktejlem Cuba Libre k připomenutí více než 200 kubánských politických vězňů. Akci doprovodí zpěvem Bára Basiková nebo Matěj Ruppert.

Čtěte také


KUBA FREEze na podporu opozice
Happening na podporu "Ostrova svobody" se bude konat i zítra. "Ve čtvrtek 18. března v 17.00 zamrznou sympatizanti opozičního hnutí na Kubě na dvě minuty při happeningu KUBA FREEze na rohu ulic Na Příkopě a Havířská," informovala server Lidovky.cz Malvína Krausz Hladká z Člověka v tísni, který s festivalem Jeden svět spolupracuje.

Filmový festival tak připomíná březen roku 2003, kdy na Kubě došlo k masivnímu zatýkání členů politické opozice. V té době, která se zapsala do dějin jako Černé kubánské jaro, skončilo za mřížemi 75 disidentů z řad novinářů, spisovatelů a členů nezávislých hnutí. Dva roky po převzetí vlády Raúlem Castrem se situace na Kubě nijak nezměnila. Uvězněno zůstává stále 53 z nich. Celkově je ve vězeních na 200 členů opozice.

Orlando Zapata Tamayo.

Že drsný režim na Kubě nepolevuje, dokazuje i nedávná smrt Orlanda Zapaty. Disident na protest proti věznění a brutálnímu zacházení držel více než 80 dní hladovku, což se mu stalo osudné. Ze solidarity k Zapatovi nyní drží hladovku dalších 11 vězňů, několik z nich je v kritickém stavu.

Právě dnes vyzvala organizace Amnesty International Raúla Castra, aby všechny politické vězně propustil. Havana se zatím k této výzvě nevyjádřila. Amnasty International také důrazně odsoudila, že režim nechal Zapatu umřít.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....