Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kufr plný knih a maličkých kalhotek

Kultura

  15:46
Spisovatelka a překladatelka Hrabalových, Kunderových, Haškových, Havlových či Seifertových děl do španělštiny a katalánštiny Monika Zgustová (1957) vydala česky svůj čtvrtý román.

Monika Zgustová foto: Pavel WellnerLidové noviny

Moniku Zgustovou zajímá žena v historii. Respektive ženský charakter, který jde proti proudu své doby. Dále ji zajímá umění a umělecká existence v proudu doby. A také píše o možnosti štěstí – o lidech, kteří za štěstím jdou po proudu i té nejnešťastnější doby.

Román Zimní zahrada autorka zasadila do Čech – především do Prahy a Mostu – v druhé polovině 20. století. Hrdinka Eva ztělesňuje ženu nekonformní, těžce zkoušenou a pokoušenou. Už od dětství stojí mezi dvěma budoucími muži svého života – violoncellistou Karlem, který nevěří ve štěstí, ale v umění ano, a celý život Evu miluje na dálku; a kariéristou Milanem, který chce být šťastný a Evu k sobě celoživotně připoutá, omezuje ji a zotročuje.

Zimní zahrada symbolizuje útočiště: uzounké přívětivé prostředí, které kolem sebe Eva vytváří, aby přežila. Pochází ze zavržené a ponížené patricijské rodiny a jakožto objekt Milanových ambicí nesmí studovat, pracuje na poště či v antikvariátě. Trvale se upíná ke knihám, hudbě, k starému čajovému servisu a několika květinám, které pěstuje na nehostinných pracovištích. Udržuje tak svůj vnitřní svět a miniprostor, kde druhé hostí: její antikvariát ve Zlaté uličce se stává místem, kde si disidenti v 70. letech zanechávají rukopisy.

Toto prostředí nezničí prohlídky StB, ale až dvě podnikatelky jdoucí s dobou. Eva zároveň občas – a osudně – podléhá ženské touze po mužském obdivu a dětské touze „nebýt mimozemšťan“, podílet se ve své vznešené bídě aspoň na chvíli na lesku a komfortu „šťastných“.

K trojúhelníku postav se přidává moudrá babička, noblesní, stoický a estetický element, který zklidňuje Evinu horkokrevnost, a tím ji zavazuje jinak: k věrnosti trvalým hodnotám. „Podívej se děvenko... Bílý muškát, bílá břízka, černé vlaštovky. To tu bude vždycky a nemůže to zničit žádný politický systém, ani žádný soudruh...“

V tomto rozestavení postav-principů se odehrávají dilemata člověka, který žije zděděnou kulturou a vzdělaností, jež ho ochraňují a přenášejí přes těžkosti. Ale ve chvílích nepozornosti, nestatečnosti, pýchy či lpění na formách ho mohou izolovat nejen od zla a hnusu, ale i od nejistot a rizika lásky k nejbližšímu člověku. Tedy s podobným vyústěním jako vždy končí jistota zabezpečeného pohodlí.

Chudák Eva
Autorka citlivě vyvolává nostalgii umírající kulturní epochy i generace, vykořeněný život emigrantů či přízračné zničení starobylého Mostu. Tam také zasadila temné aleje první lásky, rozechvělou a nervózní atmosféru schůzek s Karlem, který každý krok k Evě hned plaše a krutě maskuje dvěma kroky zpět – a ona mu v tom lehkovážně sekunduje. To jsou motivy staré až starosvětské, ale dostatečně nosné.

 Autorka k nim však přidala exkursy do historie i světa ženy a stavba prózy se zhroutila. Základním nevyřešeným problémem je styl – či spíš sbírka stylů, které se vzájemně popírají. Když někdo vypráví „historky“, ozve se náhle pábitelská dikce: to když je řeč o Karlovi, o tom, jak přeplaval s cellem Vltavu nebo vezl Evu na harleyi.

Lze-li řetězce rytmizovaných souvětí „A tak jsem každý den v týdnu mimo neděle celá léta stoupala každé ráno k nebesům, desítky měsíců a stovky týdnů jsem vystupovala vzhůru k nebi, každý den jako Ariadna jsem navíjela svoji nit na klubíčko...“ nazvat hrabalovským nádechem, výdechem je přejatá obraznost: v intelektuálovi-kotelníkovi s rozpřaženýma rukama vidí Eva Ukřižovaného a sama se ztotožňuje s Jezulátkem – Bambinem di Praga.

Hrabalova imaginace, která všední děje posvěcuje, se tu stává jen šperkem. Erotické zátiší, které Hrabal obdařil smrtelnou křehkostí, dojemností a humorem – třeba v Anglickém králi nahá milenka obložená pichlavými smrkovými větvičkami –, se při „snídani v trávě“ u Zgustové mění v dráždivou kulisu k vyniknutí protagonistky.

To, co Hrabal líčí jako zázračnou proměnu ženy v očích muže – například setkání s Marcelou, „tou bývalou holkou z čokoládovny Maršner Orion“, která kráčí po ulici s knihou – dala Zgustová své hrdince do vínku rovnou jako hotový atribut. Kniha pak plní stejnou funkci jako šaty. Hrdinka-vypravěčka se s nimi sama prohlíží v zrcadle a obojí v sauně odloží.

V románu se nejen hrabaluje, ale i kunderuje a vaculíkuje: je tu motiv nevinné pohlednice, ne snad žertu, ale banální nepozornosti, pomocí které Milan s Evou definitivně zatočí. A mezi rozhovory s disidenty a písařkami v antikvariátu, kam chodí rozpoznatelné „historické“ postavy, zazní i citát z Českého snáře.

I kdyby šlo o nečitelnou postmoderní ironii, hodnota cizích poetik se tímto nezávazným použitím ruší – a s nimi ztrácí opodstatnění i Karlova a babiččina víra v životodárnou sílu umění. Poselství knihy – nepromarněte život, nepromarněte lásku – je jasné, ale zmařené naschvály.

„K babičce jsem přijela s dvěma kufry a vybalila z nich červenou a žlutou minisukni, několik černých triček a svetrů, džíny a tucet různobarevných maličkých kalhotek, a hlavně knihy z bytu, který Karel opustil mou vinou...“ Takový je to román: kufr s několika krásnými a nezbytnými věcmi zasypanými slušivou zbytečností. A žádné místo pro tajemství.

Monika Zgustová
Zimní zahrada
Odeon, 158 stran
***

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat