Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kupka a další. Velký třesk světové abstrakce představuje Dům umění v Ostravě

Kultura

  18:47
OSTRAVA - Třicet variací na abstraktní umění představuje ostravský Dům umění. Kupka, Foltýn, ale také Moholy-Nagy nebo Mondrian byli součástí mezinárodní umělecké skupiny. Nyní poprvé můžeme vidět jejich práce jako celek. Kromě této výstavy je v Ostravě další zajímavá expozice moderního umění – v areálu Dolních Vítkovic.

Antonie Pevsner - Zrození vesmíru. Kolekce Abstraction–Création v Ostravě. Pohled do výstavy. foto: REPRO LN

Počátkem roku 1931 se v Paříži setkali umělci, kteří chtěli celému světu prezentovat abstraktní umění. Rozhodli se, že budou systematicky dokumentovat tvorbu malířů, sochařů či fotografů, a založili mezinárodní skupinu Abstraction-Création, která vydávala ročenky a organizovala výstavy. Nyní máme možnost vidět výběr z prací, které publikovali v letech 1932 až 1936. Kurátor Jiří Jůza v ostravském Domě umění navrhl jednoduchou, ale působivou instalaci na robustních panelech. Na třiceti ukázkách můžeme sledovat, v jaké fázi se právě ocitli umělci propagující abstraktní vnímání světa. Každého autora reprezentuje jedna litografie nebo sítotisk. Někteří abstrakci teprve prozkoumávají a hledají k ní cestu (Taró Okamoto), pro jiné je to již jasně vymezený směr (Piet Mondrian, László MoholyNagy). Od českých umělců jsou vystaveny Kupkova Abstrakce z roku 1931 a serigrafie Františka Foltýna z roku 1934. 

Jean Gorin - Spatiotemporální kompozice. Kolekce Abstraction–Création v...
Taro Okamoto - Prostor. Kolekce Abstraction–Création v Ostravě. Pohled do...

Hledání významů 

Cindy Shermanová se prezentuje jako fotografka na dalekém severu

Odlišný postoj k abstrakci měl japonský malíř Taró Okamoto, který je zde zastoupen obrazem Prostor. Černá plocha, na ní je rozevlátá látka a vedle bílá hůl. Tohle není touha po geometrii a přesném tvaru, ale prozkoumávání jiných významů, dvojsmyslů. K čemu odkazuje tenhle rozdělený prostor? Kdo ho vymezuje? Okamoto byl mezi zavedenými umělci nováčkem, do skupiny vstoupil jako osmnáctiletý v roce 1933, postupně ho však začala zajímat spolupráce se surrealisty. Jeho obrazy se zalíbily Andrému Bretonovi, který ho přizval na první Mezinárodní výstavu surrealismu v Paříži v roce 1938. Během jedenácti let se v tehdejší stále ještě metropoli světového umění Okamoto spřátelil s Maxem Ernstem, Manem Rayem a Georgesem Bataillem. V roce 1940 se odstěhoval zpět do Japonska a roku1970 se podílel na světové výstavě Expo v Ósace. 

Dalším z autorů, který se vymyká přesným abstraktním formám, je běloruský malíř a sochař Antoine Pevsner. Na výstavě je zastoupen sítotiskem Zrození vesmíru. Vidíme důmyslně propojené částice, jedna míří ke druhé, těkají ze strany na stranu. Tohle je míjení a prolínání v nekonečném souboji. Pevsner se řadu let věnoval malířské i sochařské tvorbě, téma hmoty a prostoru je nejen v jeho obrazech, ale také v abstraktních plastikách, které navozují pocit, že hmota prorůstá do prostoru. 

Práce Pevsnera, Okamota a dalších autorů z této výstavy jsou otištěny v reprintu ročenky, kterou vydal ostravský Dům umění bez jakéhokoliv podrobnějšího komentáře. Kurátor její podobu okomentoval slovy: „Koncepce výstavy a této publikace vycházejí z přání co nejméně zasahovat do alba. Není možné a ani nechceme opětovně ho multiplikovat, přejeme si jen prožít to krásné z abstrakce třicátých let.“ 

Pohled do výstavy.

Warhol v plynojemu 

Pokud vás zajímá moderní umění, pak rozhodně nevynechejte další expozici, která je v Ostravě k vidění. Místní podnikatel a mecenáš Jan Světlík zapůjčil kolekci Abstraction–Création na aktuální výstavuvDomě umění a vloni inicioval vznik Muzea Milana Dobeše v Dolních Vítkovicích. 

Bývalý plynojem přestavěl na multifunkční halu, kde je stálá expozice průkopníka dynamického konstruktivismu Milana Dobeše. Mezi dvěma stovkami exponátů jsou k vidění práce Jiřího Koláře, Zdeňka Sýkory, Victora Vasarelyho či Andyho Warhola. 

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat