Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kusturica chystá s Deppem film o 'mexickém Jánošíkovi'

Kultura

  13:07
PRAHA/L.A. - Srbský režisér Emir Kusturica natočí s hollywoodskou hvězdou Johnnym Deppem film o životě mexického zbojníka Pancha Villy. Film se bude jmenovat Seven Friends of Pancho Villa and the Woman with Six Fingers (Sedm přátel Pancha Villy a žena se šesti prsty).

Pancho Villa foto: Reprofoto

Scénář napsal Kusturica se stálým spolupracovníkem Gordanem Mihičem (Černá kočka, bílý kocour), natáčet se ale začne až v roce 2011 kvůli předchozím závazkům Deppa. Životopisný film ve španělštině se bude částečně točit v Mexiku. Partnerku Deppa by měla ztvárnit Salma Hayek. Depp s Kusturicou už dříve spolupracovali na filmu Arizona Dream z roku 1993.

Johnny Depp

Scénář chystaného snímku vznikl podle životopisného románu Přátelé Pancha Villy, v němž James Carlos Blake líčí osudy Villy a jeho kumpánů, kteří okrádali bohaté, ale také vedli nespoutaný život plný divokých večírků, tance a milování. Villu již dříve na plátně ztělesnili Antonio Banderas, Telly Savalas a dokonce Villa sám sebe ve filmu z roku 1914 s názvem Život generála Villy.

Kdo je Francisco "Pancho" Villa?

Doroteo Arango Arámbula, znám spíše jako "Pancho" Villa, se narodil 5 července 1878. V šestnácti letech zastřelil svého vrstevníka, syna vlastníka rozsáhlých pozemků, který se pokusil znásilnit jeho mladší sestru Martinu. Pancho utíká, mění si jméno na Francisco Villa a žije jako psanec. Ve měste Parral se později živil jako horník, ale brzy se z něj stal zloděj dobytka a bankovní lupič. Pro svou odvahu i solidárnost s chudými si získal úctu a respekt. Příběhy, které se o něm vyprávějí, jsou srovnatelné s pověstmi o Robinu Hoodovi nebo slovenském Jánošíkovi.

Roku 1910 se zapojil do občanské války na stranu Francisca Madery proti Díazovi. Dokázal vytvořit obrovskou armádu, obsahující i značný počet američanů. Brzy se stal velitelem División del Norte (Divize severu) a politickým vůdcem státu Chihuahua, guvernérem provincie byl v letech 1913 a 1914. V roce 1916 zaútočil na Columbus v Novém Mexiku. Villa a jeho pomocníci (známí jako Villisti) popuzovali davy proti svým nepřátelům a zabavovali haciendy, aby je mohli rozdat rolníkům a vojákům; přepadávali vlaky a tiskli peníze.

Když v roce 1920 skončila občanská válka, byl Villa velmi bohatý. Měl však také mnoho nepřátel. 20. července 1923 byl zastřelen. Vraha se nikdy nepodařilo identifikovat. Dnes je jeho památka uctívána mnoha Mexičany a mnoha občany USA. Mnohé ulice a čtvti v Mexiku jasou po Pancho Villovi pojmenovány.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat