Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli nucenému očkování žaluje Tereza Reichová stát. A točí o tom film

Kultura

  6:00
Má o zdraví dětí rozhodovat rodič, nebo stát? To řeší ve svém filmu Epidemie svobody režisérsko-manželská dvojice Tereza Reichová a Hynek Reich Štětka. Rozhodli se zažalovat český stát za to, že je nutí naočkovat jejich dceru, a svým připravovaným filmem by rádi rozproudili celospolečenskou debatu o tomto kontroverzním tématu. Rozpracovaný dokument bude představen v pondělí 21. září v pražském kině Světozor v rámci Panelu připravovaných českých dokumentů, který organizuje Institut dokumentárního filmu a České filmové centrem.

Dokumentaristka Tereza Reichová s dcerou. foto: Archiv T. Reichové

Názor matky: očkovací inkvizice aneb očkování a lidské vztahy

V současné době je v Česku povinnost očkovat dítě proti devíti nemocem. Ve chvíli, kdy se rodič rozhodne některé očkování vynechat či posunout, stává se pro stát problémem. Přestože očkování novorozenců a kojenců s sebou může nést mnoho různých nežádoucích účinků, očkovací plán je pro všechny povinný a nenabízí se žádná možnost individuálního přístupu. Film Epidemie svobody bere podle Terezy Reichové konkrétní téma dobrovolnosti očkování jako námět k diskusi o tom, jaké jsou limity demokracie a do jaké míry mohou rodiče rozhodovat o svých dětech a do jaké míry o nich může rozhodovat stát.

Tereza Reichová (1981)

Studentka Katedry dokumentárního filmu na FAMU.
Filmografie: Do vlastních rukou (2008), KRUH: portrét demonstrace (2009), Manuál na výrobu teroristy (2010) a A kdo je tady flákač?(2014).

Dokumentaristka Tereza Reichová.

Z filmu Epidemie svobody.

Lidovky.cz: Mohla byste přiblížit důvody, které vás vedly k hlubšímu zájmu o problematiku očkování dětí a kdy jste se rozhodla, že byste toto téma chtěla zpracovat ve formě dokumentu?
Původně šlo o ryze praktickou úvahu. Během těhotenství mi přišlo nemožné najít si čas a energii na studium tématiky očkování a tak jsem nabídla natočit krátký dokument pro Českou televizi, který by popsal paniku rodiče, který se má zodpovědně rozhodnout. Chtěla jsem tak i získat prostor pro rešerše k vlastnímu rozhodování. Během přípravy filmu a studia materiálů jsem ale zjistila, že téma očkování dětí je o daleko složitějších problémech, než jen o tom, zda posunout, rozložit či odmítnout očkovací plán. Tak se z půlhodinového formátu stal námět na absolventský film, jehož spolurežisérem se stal i můj muž.

PANEL PŘIPRAVOVANÝCH DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ

21. září 2014 v 18.30
Kino Světozor, Velký sál

Co se chystá v českém dokumentu?
Panel připravovaných dokumentárních filmů u příležitosti vydání katalogu CZECH DOCS 2015-2016.
Prezentace deseti právě vznikajících snímků včetně exkluzivních ukázek osobně představí jejich tvůrci. Následovat bude předpremiéra celovečerního snímku Češi proti Čechům, jehož režisér Tomáš Kratochvíl se vydal žít do obávaného romského ghetta.

Vstup zdarma.

Lidovky.cz: V souvislosti s očkováním vašeho dítěte jste podali žalobu na český stát. Jak to dopadlo?
Od počátku přípravy scénáře bylo jasné, že jednou z protagonistek bude právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která vede většinu sporů rodičů se státem týkajících se povinnosti očkování. Když jsme se snažili najít kauzu, kde se rodiče pustili do soudu dřív, než na ně dopadla státní represe či zdravotní komplikace dětí, zjistili jsme, že nikdo takový u nás není. Po první vlně rozhořčení, že lidé nechápou význam soudních sporů, jsme se zklidnili a rozhodli se, že když nám to přijde důležité, budeme to tedy my. Civilní žaloba proti státu ležela půl roku na ministerstvu, tedy maximální lhůtu, kterou mělo na odpověď. Nyní po zamítnutí čeká na soudu a ten žádný časový mezník nemá, tedy uvidíme, kdy vlastně náš spor vůbec začne.

Lidovky.cz: Nechali jste vaše dítě nakonec naočkovat?
Ze začátku jsme jen očkování odkládali, po čase jsme se rozhodli některé nemoci vynechat, ale systém v České republice neumožňuje očkovat jen proti těm nemocem, které nám z povinných devíti přišly důležité. Jak běžela příprava filmu, kterou doprovázela setkávání se s rodinami, kterým očkování doslova zničilo životy, uvědomili jsme si, že již nejsme nestranní a v tuto chvíli máme díky častým autoimunitním onemocněním v rodině z očkování daleko větší strach, než z nemocí samotných. Ale to pořád neznamená, že nic očkovat nebudeme, stále ještě nad některými nemocemi váháme.

Z filmu Epidemie svobody.

Lidovky.cz: Téma povinného očkování i díky médiím rozproudilo celospolečenskou diskuzi, co k tomu podle vás vedlo?
Je to kombinace dvou věcí. Začala sklízet ovoce tvrdá práce rodičů, kteří obcházeli politiky, a konečně hodně z nich pochopilo, že nejde o problém, zda očkovat či ne, ale o základní demokratické principy. Bohužel to, že to pochopili někteří politici, neznamená, že se něco změní, když ze strachu z odsouzení mlčí lékaři, a soudy jsou též loajální k zajetému statutu quo. Druhým hráčem jsou mainstreamová média, zde jde o kombinaci novinářů, kterým došlo, že jde o špinavou hru o peníze, kterou rozkrývají, a pak jde o podstatu bulváru – děti postižené po očkování jsou dobrým zbožím.

ČT se snížila ke konspiracím, odmítači očkování musí jásat, zlobí se Cikrt a spol.

Lidovky.cz: Kde vidíte zakopaného psa celého problému? Hraje v tom podle vás roli tlak farmaceutických firem a vzájemně propojený systém legislativy a farmaceutického průmyslu?
Vámi zmíněné by nefungovalo, kdyby za politikou a ekonomickými zájmy firem nestála nezpochybnitelná moc lékařů. To jsou ti, kteří nejen, že sedí na všech vysokých postech, ale i ti, kteří vakcíny dětem podávají. Ač se to zdá neuvěřitelné, nenajdete nikoho, kdo by fungoval v běžné lékařské praxi a veřejně by kritizoval systém očkování dětí v České republice. Přesto, když s některými z nich sedíte u kávy, jsou často daleko tvrdší než „odpadlící“ hlasitě vystupující v médiích. Podle mne je to konzervatismus a politika strachu mezi lékaři, díky kterým farmaceutické firmy a politické lobby vydělávají.

Lidovky.cz: Jak by podle vás měl stát postupovat?
Rozumný mi přijde model dobrovolného očkování, který je ve většině států západní Evropy, kde je proočkovanost přibližně stejná jako u nás. Rodičů, kteří neočkují, tím nepřibude ani neubude. Represe ve formě sankcí nikdy nic nevyřeší a naopak se lidi radikalizují. Navíc strach z postihů generuje falešná čísla proočkovanosti, kdy část vakcín mizí v umyvadlech a děti jsou zapisovány jako očkované. Chybí tu i fond pro odškodnění dětí po vakcinaci, který je na západě běžný a systémová snaha motivovat pediatry k angažování se ve vnímání dětí jako individuí. Což opět pod vidinou postihů nemůže nikdy proběhnout.

Lidovky.cz: Co je pro zdraví malých děti podle vás nejlepší?
Psychická pohoda v rodině, špína a zdravý přístup k nemocem.

Lidovky.cz: Váš film byl prezentován v loňském roce na East Doc Platform jako projekt s transmediálním přesahem. Jak to vypadá s vaším plánem na kampaň na sociálních sítích, diskusních fórech a v různých médiích, a co dalšího chystáte?Vybráni jsme byli hlavně proto, že šlo o koncept sociální kampaně, která byla vázána na soud, který ještě neproběhl. Webová stránka jako jednoduché rozhraní pro vyhledávání informací je v plánu až během dokončování filmu.

Z filmu Epidemie svobody.

Lidovky.cz: Podařilo se vám získat koprodukci České televize, v čem to vašemu filmu pomohlo? Nebáli jste se, že to bude pro ČT jako veřejnoprávní medium příliš kontroverzní téma?
Překvapení to bylo veliké a díky patří obřímu nasazení kreativní producentky z Brna Kamily Zlatuškové. Pro nás jako tvůrce filmu je to zásadní, naším hlavním cílem je dostat se k širokému spektru lidí a to dnes stále bohužel nejde jinak, než skrze televizní vysílání.

Lidovky.cz: Co byste po vašich zkušenostech poradila rodičům, kteří nesouhlasí s očkováním jejich dětí a bojí se případných nežádoucích účinků?
Určitě vzdělávat se a věřit svému rozhodnutí, ať bude jakékoliv. Dobrou radu vždy dává na přednáškách Martina Suchánková z Rozalia (občanské sdružení Rodiče za informovanost a svobodnou volbu v očkování). Je nutné vědět o rizicích jednotlivých nemocí i očkování tolik, aby si člověk přiznal, čeho se bojí víc. Žádná rodina nemůže mít stejné důvody, stejné rozhodnutí i stejný výsledek. Když se rozhodnu neočkovat proti černému kašli, musím vědět, že ho též může mé dítě dostat a co to znamená.

Autor:

Mohlo by vás zajímat