Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kýbly krve na Letní filmové škole. Hradiště chystá retrospektivu Rogera Cormana

Slovensko

  6:00
PRAHA - Průřez tvorbou letos devadesátiletého režiséra a producenta nejen „béčkových“ thrillerů Rogera Cormana uvede Letní filmová škola, jejíž 42. ročník se uskuteční od 22. do 30. července v Uherském Hradišti. Tato největší nesoutěžní filmová přehlídka v Česku nabídne účastníkům i letos program rozdělený do šesti základních sekcí. K hlavním hostům bude patřit slovenská herečka Emília Vášáryová, režisér Ivan Passer a scenárista Petr Jarchovský.

Z filmu Útok krabích monster Rogera Cormana. foto: Reprofoto

„Sekce Inventura představující archivní i klasické snímky v podobě retrospektiv či kapitol z filmové historie připomene osobnost Luchina Viscontiho, velikána italského filmu a divadla, který by v letošním roce oslavil 110. narozeniny. Diváci budou mít možnost zhlédnout kompletní kolekci jeho 14 celovečerních filmů. V rámci cyklu Filmová čítanka představíme nejdéle fungující ateliéry na světě Ealing Studios, které formovaly podobu britské kinematografie 40. a 50. let minulého století,“ řekl hlavní dramaturg Jan Jílek. Pozornost bude věnována i němým počátkům žánru sci-fi.

Cyklus Půlnoční delikatesy se zaměří na tvorbu muže, který, byť nedosáhl nejvyšších kritických poct, jako režisér a hlavně producent ovlivnil poválečnou americkou kinematografii jako nikdo jiný. Rogeru Cormanovi bylo na jaře devadesát - a festival připomene průřez jeho tvorbou od 50. do 80. let prostřednictvím snímků Jáma a kyvadlo, Útok krabích monster, Kýbl krve a dalších. „Prostřednictvím filmů lákajících na větší než malé množství krvelačných monster, polonahých žen, návykových látek a krkolomné akce ukážeme proměny trendů hollywoodského průmyslu a dominantních subžánrů brakové kinematografie v daném období,“ říkají organizátoři. Corman byl také oblíbeným hercem vedlejších rolí - objevil se například ve filmech Mlčení jehňátek, Philadelphia nebo Apollo 13.

Sedm filmů Ivana Passera

Podle programové ředitelky Ivy Hejlíčkové bude pravidelný cyklus Češi v zahraničí patřit Ivanu Passerovi především uvedením jeho restaurovaného Intimního osvětlení a výběru sedmi titulů, které vznikly v cizině. „Ivan Passer bude spolu s odborníkem na jeho tvorbu Jiřím Voráčem po každé projekci diskutovat s těmi, kteří na besedu zavítají. Dalším vzácným hostem této sekce bude první dáma slovenské kinematografie Emília Vášáryová, která představí svůj nejnovější film Eva Nová a uvede vlastní výběr nejoblíbenějších filmových rolí,“ řekla.

Na této přehlídce budou uvedeny i snímky spadající do „polské filmové školy“. Jde o volné sdružení filmařů, kteří byli silně ovlivněni neorealismem a ve druhé polovině 50. let reflektovali události druhé světové války. Promítnuty budou dále domácí, slovenské i maďarské novinky, mezi nimi i poslední film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, který po jeho smrti dokončili kolegové.

Filmy začínajících režisérů, kteří právě dostudovali či stále studují filmovou školu v Česku či na Slovensku, budou za jejich přítomnosti uvedeny v rámci studentského cyklu.

Podle Korené bude předprodej zahájen 1. června. „Do 30. června mají návštěvníci možnost zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů po 1350 korunách,“ uvedla. Podle ní se nebude promítat ve Slováckém divadle, které se bude opravovat. Náhradu nalezli organizátoři v někdejší tenisové hale. Doprovodný program bude letos poprvé myslet i na děti.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...