Kapela Led Zeppelin byla letos na jaře obviněna, že okopírovala instrumentální skladby Taurus skupiny Spirit a použila její prvky do své nejslavnější písně Stairway to Heaven. Obvinění vznesl zmocněnec zesnulého kytaristy Spiritu Randyho Wolfa, známého pod uměleckým jménem Randy California. Obvinil kytaristu Jimmyho Page, že melodii písně převzal poté, co obě kapely podnikly v letech 1968 a 1969 společné turné po Spojených státech. Page žalobě čelil společně se zpěvákem Robertem Plantem.
Soud nakonec uznal Led Zeppelin nevinnými, uložil jim ale zaplatit soudní výlohy ve výši téměř 800 tisíc dolarů. Podle dostupných údajů kapela vydělala na písni Stairay to Heaven od jejího vzniku přes 500 milionů dolarů (12 miliard korun). Kapela se proti rozsudku odvolala, pokračování procesu se chystá v roce 2017.
Písně, které jsem nenapsal
V nedávné minulosti lze najít celou řadu případů, kdy slavné kapely či zpěváci byli obviněni, že své hity ukradli.
Sam Smith versus Tomm Petty
Čtyři Grammy stihl vyhrát mladý britský zpěvák Sam Smith s písní Stay With me (2014), než přiznal, že jde o kopii starší písně Toma Pettyho I Won’t Back Down, kterou Petty napsal s Jeffem Lynnem v roce 1989 a vydal ji jako singl ze své debutové sólové nahrávky Full Moon Fever. „Nic ve zlém. To se v hudbě stává,“ vzkázal smířlivě Tom Patty Smithovi a spolu s Lynnem se shodli, že netrvají na procesu, ale dohodli se s plagiátorem na mimosoudním vyrovnání. Podle dostupných informací byl Pettymu i Lynneovi dohromady připsán pětadvacetiprocentní podíl na autorství. Což se patrně vyplatilo oběma stranám. Kdyby se byl Smith soudil, riskoval by kariéru, protože jeho plagiátorství bylo vzhledem k charakteru obou písní zcela jasné. Píseň Stay With Me byla jedním z nejúspěšnějších singlů roku 2014 - kromě zmíněných čtyř cen Grammy vynesla Smithovi páté místo v žebříčku nejprodávanějších světových singlů roku.
Shakira versus Ramon Vasquez
V roce 2014 si soudem prošla kolumbijská zpěvačka Shakira ohledně své písně Loca, která měla být kopií songu Loca con su Tiguere, který v 90. letech složil Ramon Arias Vasquez. Zpěvačka byla nejprve uznána vinnou, o rok později byl ale případ obnoven a soud rozhodl, že původně předložené důkazy jsou falešné a rozsudek zrušil.
Coldplay versus Satriani
Velký rozruch vzbudil v roce 2008 kytarista Joe Satriani, který obvinil populární britskou kapelu Coldplay, že okopírovala jeho píseň If I Could Fly a vytvořila z ní hit Viva La Vida. Strany se nakonec dohodly na mimosoudním vyrovnání. Zajímasotí je, že obvinění vůči kapele vznesl izpěvák skupiny Creaky BoardsAndrew Hoepfner,který tvrdil, že Coldplay se inspirovali jeho písní příznačně nazvanou The Songs I Didn’t Write (Písně, které jsem nenapsal). K soudu však nedošlo.
Rolling Stones versus K. D. Lang
Šalamounsky vyřešila spor o autorství jedna z nejslavnějších rockových kapel všech dob, Rolling Stones. Když byli její členové v roce 1997 obviněni, že v písni Anybody Seen My Baby? z alba Bridges to Babylon opisovali od zpěvačky K.D. Lang a její písně Constant Craving z roku 1992, rozhodli se vyhnout žalobě tím, že zpěvačce a skladateli Benu Minkovi nabídli, že je uvedou jako spoluautory. Oba dotčení umělci návrh přijali a spor byl vyřešen bez soudu.
Michael Jackson versus Al Bano
V roce 1995 byl z plagiátorství nařčen i Michael Jackson, když ho italský zpěvák Al Bano obvinil, že si vypůjčil jeho píseň z roku 1987 I Cigni di Balaka a stvořil z ní hit Will You Be There, který vyšel na slavném albu Dangerous (1991). Soud se vlekl celých šest let, než odvolací soud v Římě zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance a rozhodl, že Jackson je nevinný.
Madonna versus Salvatore Acquaviva
Problémy a autorstvím měla v roce 2005 Madonna, když soud v Belgii zakázal její hit Frozen, který se údajně ve čtyřech taktech shodoval s melodií jedné písně belgického autora Salvatora Acquaviva. Soudní jednání trvalo ještě déle než ve zmíněním případě Michaela Jacksona – až v roce 2014 byl rozsudek zrušen.
Česko: Helešic versus Kalousek
V Česku nejsou soudy o autorství časté, před pár lety ale vzbudil pozornost případ bývalého kytarista kapely Support Lesbiens Jaromíra Helešice, kterého obvinil zpěvák Jan Kalousek, že použil motiv jeho starší skladby Chodím ulicí do své písně In Da Yard prý. Soud o autorství trval více než dva roky a nakonec dal za pravdu Kaouskovi. Helešic byl odsouzen k pokutě 200 tisíc korun.