Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legenda avantgardy Diamanda Galás se vrací do Prahy

Kultura

  14:00
PRAHA - Legenda avantgardní hudby, světově proslulá skladatelka, zpěvačka a klavíristka Diamanda Galás, se po jedenácti letech opět vrací do Prahy s novým programem. Divadlo Archa zažije v pátek 27. listopadu nezapomenutelný koncert, při kterém zamrazí.

Diamanda Galas foto: EMIReprofoto

Ačkoliv koncerty hudební legenty Diamandy Galás už nejsou divokou a démonickou podívanou, během níž její polonahá křičící postava pomazaná krví vystupovala ze tmy sálu, stále zůstávají nezapomenutelným zážitkem, při kterém mrazí v zádech.

Kombinace klavíru doprovázejícího téměř operní zpěv s rozsahem tří a půl oktávy by sice v leckoms neznalém mohla vyvolat dojem komorního recitálu, zdání však klame. Mnohem spíš totiž půjde o komorní smršť, která Archu rozezní hlasovými experimenty a temnými písněmi o smrti, AIDS, genocidách, vraždách i osamění.

Pro pražský koncert chystá Diamanda Galás speciální program, který zatím tají. Celkem určitě ale zazní její osobité verze lidových i pololidových písní (I’m So Lonesome I Could Cry od Hanka Williamse, I Put A Spell On You od Screamin‘ Jay Hawkinse nebo Burning Hell od Johna Lee Hookera).

Diamanda Galás se poprvé představila českému publiku v roce 1995 svým sólo vystoupením Judgement Day. O rok později uvedla na scéně Divadla Archa evropskou premiéru svého představení Shrei X, naposledy zde vystoupila v roce 1998 v rámci své tour Malediction and Prayer.

Diamanda Galás

Řekyně narozená nedaleko mexického města Tijuana a vyrůstající v kalifornském San Diegu byla odkojená evropskou vážnou hudbou. Ve čtrnácti letech hrála s doprovodem orchestru koncerty Liszta a Beethovena, nedlouho poté se začala věnovat své vlastní tvorbě a hledání extrémních výrazových podob.

Její impozantní hlas s údajným rozsahem tři a půl oktávy se v průběhu let stal pojmem po celém světě.

Zatím poslední písňovou položkou v diskografii je loňské album Guilty Guilty Guilty.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat