Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární seriál Bigbít se po deseti letech vrací na televizní obrazovky

Kultura

  14:04
PRAHA - Neuvěřitelné se stalo skutkem. Seriál Bigbít, unikátní dvaačtyřicetidílný dokument o historii československé rockové hudby v letech 1956 až 1989, se opět vrací na naše obrazovky.

Luboš Pospíšil & 5P - L. Pospíšil, portrét s temnou tváří, 1984 foto: CTReprofoto

Autoři seriálu vyzpovídali více než paě set pamětníků a nasbírali stovky hodin autentických dobových záznamů. V některých případech se podařilo zachovat svědectví protagonistů české rockové historie doslova za pět minut dvanáct - rozhovor s Miki Volkem či Petrm Novákem byl realizován krátce před jejich smrtí.

Seriál je svým rozsahem a záběrem ojedinělý: dobová recenze hovořila o "televizním cyklu, který co do encyklopedické důkladnosti při mapování určité oblasti české kultury nemá obdoby". Seriál byl také impulsem pro další zkoumání historie české rockové hudby, například v pražském Popmuseu.

Vznikal v letech 1995 - 2000 v rámci tehdejší tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého. Garantem projektu byl Radim Hladík, odbornými poradci Aleš Opekar a Vojtěch Lindaur, výzkum prováděl a archiv zpracovával Petr Hrabalik. Režiséry byli Zdeněk Suchý, Zdeněk Tyc, Václav Kučera a Václav Křístek.

Pokoutně na internetu
První řada dílů se objevila na obrazovkách v roce 1998, v roce 2000 byl pak odvysílán celý seriál. I přes četné žádosti nedošlo v následujících letech k jeho repríze, některé díly byly odvysílány jako součást jiných pořadů. Nesehnatelný seriál získal mezi rockovými příznivci bez nadsázky kultovní status. Byly dokonce zaznamenány případy, kdy se pirátské kopiemi seriálu pokoutně prodávaly po internetu.

Nyní se seriál na obrazovky vrací. Na první díl se diváci mohou těšit již v pátek 1. ledna 2010 po desáté večerní hodině, reprizován bude 4. ledna v noci z pondělka na úterý, přibližně od půl jedné v noci. Další díly se objeví vždy každý pátek po desáté hodině s reprízou v následující pondělí. Podrobné anotace jednotlivých dílů najdou zájemci na www.popmuseum.cz.

Autoři: