Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letem světem s Microsoftem. Nový virtuální simulátor láká aktuálním počasím i provozem

Kultura

  10:01aktualizováno  15:30
REDMOND - Pilotem se nyní může stát každý - tedy aspoň ve virtuálním světě. Ten se v novém vydání hry Microsoft Flight Simulator přibližuje skutečnosti extrémně realistickou grafikou. Uživatelé si mohou zaletět do jakéhokoli kouta planety a z ptačí perspektivy prozkoumat světové metropole i odlehlou či nepřístupnou krajinu, a to za aktuálního počasí i leteckého provozu.

Nová verze leteckého simulátoru od Microsoftu nabízí k vidění celý svět. foto: Microsoft

Sydney, New York, Tádž Mahal nebo třeba Niagáry. I když koronavirová krize cestování příliš nepřeje, Microsoft si nemohl zvolit lepší chvíli pro vydání nové verze realistického leteckého simulátoru, který hráčům nabízí shora celý svět v jeho současné podobě. Od první verze stejnojmenného simulátoru od Microsoftu už uplynulo 14 let, novinka ale za čekání stála.

K vidění je přes 1 a půl miliardy budov, 2 biliony stromů, hor, cest nebo řek. Uživatelé se dostanou i na místa, která jsou v reálném světě nepřístupná, včetně Severní Koreje a Černobylu. Pro vzlet i přistání je po celé virtuální zeměkouli k dispozici přes 37 tisíc letišť. Stále však jde o letecký simulátor, zjednodušená proto není ani simulační složka hry.

Uživatelé si mohou otestovat své pilotní dovednosti ve věrných kopiích letadlových kokpitů, od ultralightů až po širokotrupé dopravní letouny, včetně Boeingu 787-10 Dreamliner. Vzlet, přistání i udržení se ve vzduchu a vyhýbání se překážkám závisí na hráči. Aby se však mohl odlepit od země, před každým vzletem musí projít technickým přezkoušením. Potom už může bod po bodu následovat předletový check-list. S krizovými situacemi pomůže autopilot.

Díky aktuálnímu počasí si hráč vyzkouší i nepředvídatelnost bouře a nebo pilotování noční oblohou. Kromě počasí bude reálný také letecký provoz či pohyb na zemi. Nejsou totiž dílem simulace, ale mění se na základě údajů ze skutečných satelitů.

První verze Microsoft Flight Simulator vyšla už v roce 1982, s tehdejší jednobitovou grafikou ale novinka není k srovnání. Stejně jako cena. Za novou verzi hráči zaplatí 70 euro (zhruba 1800 korun).

Na rozdíl od úspěšných simulátorů od konkurence má novinka od Microsoftu zaujmout širší veřejnost včetně těch, kteří se kromě držení kniplu chtějí kochat pohledem z kokpitu, třeba i na svůj dům. Vývojáři použili nejmodernější technologie a revoluční software, díky kterým se jedná o jednu z prvních her, jež lze nazvat hrou nové generace. 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?
Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie Věd v době covidu přibylo incidentů domácího násilí. Tím se zvýšila poptávka po službách, které...