Asi největším lákadlem letošního zahraničního programu je skvělý francouzský soubor Cirque Galapiat, který festival hostil už v roce 2012 s inscenací Risque Zero. Už ta se zajímavě odlišila od všeho, co bylo dosud na Letné k vidění. Šest akrobatů (pět mužů a jedna dívka) spolu hráli jakési dětské, ale zároveň kruté hry – zákeřně spolu bojovali, házeli po sobě noži, sekyrkami a šipkami. Se sekyrkou vyváděli různé vylomeniny a šikovně uhýbali jejímu ostří, i když občas někdo přišel s botami tak trochu „zacákanými“ krví. Celá produkce působila ohromně uvolněně a hravě, skoro jako improvizace, která se rodí z náhlého popudu. Šestice akrobatů se podobala tulákům, kteří se náhodně sešli a drsně si hrají (galapiat je prý výraz vagabunda ze staré francouzštiny). Ale každý byl jiný – jeden král žonglér, další skákající fotograf nebo hadí muž, dlouhovlasá vzdušná akrobatka. „Žádný risk“ u nich znamenal, že podobně jako děti se do všeho vrhali střemhlav, bez strachu a byli ochotni jít až za hranice možností.
Nyní přivážejí svůj nový projekt L’âne et la carrote, tedy Osel a mrkev. „Pomocí série čísel jeden muž vypráví svůj příběh cirkusového umělce. Díky svému věrnému pomocníkovi si uvědomí, že když chce člověk změnit svět, musí začít sám u sebe,“ popisuje ředitel festivalu Jiří Turek připravovanou inscenaci, jejíž předpremiéru viděl ve Francii před vypuknutím pandemie.
Kouzla na nebesích
Neméně zajímavý je i další host z ciziny, španělský soubor Voalá. Jejich inscenace Voalá Station přehlídku otevře a v plánu je ještě jedno představení. Produkce se koná v plenéru, přímo „na nebesích“. Kombinuje vzdušnou akrobacii s hudbou (sugestivní tahací harmonika) a živým zpěvem. Choreografické kompozice založené na odvážné akrobacii vytvářejí poetické vizuální obrazy. S akrobacií ve vzduchu je spojená i další premiéra přehlídky – dokument Provazochodkyně nad Prahou, který připomene zahájení loňského ročníku, kdy na 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou prošla ve výšce 35 metrů provazochodecká umělkyně Tatiana-Mosio Bongonga.
Ředitel festivalu Jiří Turek připomíná, že nejprve vůbec nebylo jasné, zda se festival uskuteční, výhledy v době, kdy se program připravoval, byly neradostné. „Hned po uvolnění omezení jsme začali plánovat 17. ročník festivalu v odlehčené verzi. Léto bez Letné pro nás bylo nemyslitelné. Přineseme ten nejlepší program, který nám současná situace umožňuje, a budeme šťastní, když si lidé přijdou festival užít a tím jej podpoří,“ říká. V programu nebude chybět ani to nejlepší z české novocirkusové scény. Cirk La Putyka a Losers Cirque Company spojily své síly v projektu Be Together – Buďme spolu, který bude mít na festivalu premiéru u derniéru zároveň. Neodkazuje jen ke spojení akrobatů, ale i k blízkosti s publikem, k solidaritě lidí, což je téma nyní zvlášť aktuální, jak připomíná šéf Cirku La Putyka Rosťa Novák.
Losers Cirque Company pouze pro Letnou sestavila výběr toho nejlepšího ze své tvorby. Losers – speciální edice nabídne „retrospektivní cirkusovou stezku“, po které bude provádět mistr světa loopingu, král beatboxu, showman a neřízená střela sršící vtipem EnDru. Cirk La Putyka nabídne novinku Kaleidoscope, která vznikala během pauzy zapříčiněné pandemií koronaviru. Půjde o koláž, kterou vytvoří osmice akrobatů, tvůrci tuto formu přirovnávají ke krasohledu, který ze střípků skládá efektní obrazy. V Kaleidoscopu se tak střídají různé gagy s plejádou akrobatických dovedností od teeterboardu až po trampolínu.