Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní Letná zazáří. Divákům přiveze nový cirkus s koňmi i tancujícím bagrem

Kultura

  18:00
PRAHA - Patnáctý ročník Letní Letné, který se koná od 15. srpna do 2. září, oslaví své jubileum s francouzskými soubory, především unikátní produkcí Bestias souboru Baro d’Evel Cirk Cie. V inscenaci, která připomíná živý sen, vystoupí tanečníci, akrobaté, dva koně, andulky a vrána. I další Francouzi jsou zajímaví a někteří českému publiku dobře známí, např. Daniel Gulko nebo Cirque Inextremiste.

Na lžíci bagru. Cirque Inextremiste přidal k akrobacii na propan-butanových lahvích i rypadlo. foto: NIKOLA MILATOVIC

Letošní ročník je i příležitostí k ohlédnutí se a je třeba říct, že Letní Letná se za patnáct let vyprofilovala jako jedinečná a nezastupitelná akce s mezinárodním renomé. Její rozkvět také dobře dokumentuje stav nového cirkusu v Česku. Festival začínal v roce 2004 jako milá akce, která chtěla zpříjemnit konec léta, zatímco loni jej navštívilo 45 tisíc diváků a zájem stále roste.

Ukázalo se, že nápad vytvořit festival specializovaný na nový cirkus a nonverbální a pohybové divadlo byl od organizátorů výborný tah a také chytrý odhad budoucnosti. Ředitel festivalu Jiří Turek také včera řekl, že přehlídka začínala v úplně jiné situaci. „Za léta existence Letní Letné se kompletně proměnilo povědomí o novém cirkusu, vznikla řada domácích souborů, které se prosadily i v zahraničí, obor se prostě plně emancipoval,“ míní Turek.

Tanec s bagrem, to tu ještě nebylo

Letní Letná je dnes v Praze jednou z nejdůležitější divadelních akcí svého druhu a rok od roku se vylepšuje. Její dramaturgie byla skoro vždy inovativní a zohledňovala nové trendy, živě reagovala. A postupně se také výběr rozšířil i do jiných zemí než do Francie, která je bezpochyby kolébkou tohoto žánru. Prvním francouzským hostem byl tehdy Daniel Gulko s Compagnie Cahin-Caha. Od té doby jsme ale viděli spoustu jeho skvělých krajanů (třeba Cirque Trottola, Cirque Baroque, Cirque Ici, Les Colporteurs nebo XY Compagnie), k tomu také výtečné Kanaďany, Švédy či Belgičany. Za dobu trvání festivalu vidělo jeho 1500 představení více než 320 000 diváků.

Festival slavnostně zahájí představení De Nova Stella, které připravil s českým i a francouzskými umělci Daniel Gulko. Inspiroval se knihou astronoma Tycha de Braha. „Snažil jsem se inscenaci pojmout jako milostný dopis Praze a festivalu. Chtěl jsem popsat, co se všechno na Letné událo a změnilo,“ řekl. Podle něj je to také pohádka o přemisťování z jednoho místa na druhé. „Na jakémkoliv místě můžeme být i my pro někoho cizincem,“ dodal.

Cirque Inextremiste už na Letné hostoval s představením Extremités, které bylo založeno na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propan-butanových lahví. Jeden z akrobatů byl handicapovaný a pohyboval se na vozíčku, jeho kolegové se ho snažili „napálit“, což bylo zdrojem neuvěřitelné pohybové ekvilibristiky i drsného humoru, tím spíš, že imobilní akrobat své spoluhráče vždy „převezl“. Nový projekt s názvem Extension přichází s ďábelskou inovací – handicapovaný Rémi Lecocq bude místo svého vozíku řídit bagr az ukázek vyplývá, že místy půjde doslova o tanec s tímto strojem, včetně akrobacie na jeho „drapáku“. Rémi také zavzpomínal na předchozí hostování s tím, že nová inscenace je jeho odplata za minulé ústrky.

Symbióza lidí a zvířat

Již zmíněná produkce Bestias souboru Baro d’Evel Cirk Cie budí velkou pozornost, protože poprvé na Letní Letné vystoupí v manéži i zvířata. „Už se nám e-mailem ozvali i ochránci zvířat,“ oznámil Jiří Turek. Podle něj ale nejde o žádnou drezuru zvířat jako v klasickém cirkuse. „Je to zvláštní a poetická inscenace, která vypovídá o přirozené symbióze lidí a zvířat,“ dodal. S novinkou přijíždí i další francouzský soubor Akoréacro, jeho inscenace nese název Dans ton coeur (Ve tvém srdci) a kombinuje špičkovou akrobacii s humorem. A konečně soubor Betes de foire nabídne nevšední spojení cirkusu a loutek. Drobné etudy spojují klauniádu, žonglování, loutky, a to za doprovodu živé hudby.

Trénujeme i sedm hodin denně, říká artista Petr Horníček

Vedle francouzských umělců uvede Letní Letná přehlídku českého nového cirkusu. Očekávaná je premiéra Losers Cirque Company, která nese název Vzduchem a je inspirována knihou Jonathana Livingstonea Racek. Představí se pochopitelně i další soubory, například Bratři v tricku spojí své síly s Holektivem a představí mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí s názvem Lov. Další představení uvedou soubory Cie Pieds Perchés, Circo Frico, Feel the Universe nebo Vít Neznal &kol.

Součástí festivalu bude třídenní odborná konference Circus and Its Others II, jejíž první ročník se konal předloni v Montrealu. Podílejí se na něm české i zahraniční univerzity, přijede 50 odborníků, kteří budou z různých hledisek probírat proměny nového cirkusu.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat