Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní shakespearovské slavnosti zahájí Sen noci svatojánské

Slovensko

  17:00
PRAHA - Série představení pod širým nebem se i letos uskuteční na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, a to od 25. června do 7. září.

David Prachař vystoupí na shakespearovských slavnostech foto: AGENTURA SHOK

Bude se opět hrát na plenérových scénách v Praze - kromě Hradu na nádvoří Hudební a taneční fakulty na Malostranském náměstí - a dále v Brně, Ostravě, Zvolenu a v Bratislavě.

Slavnosti zahájí premiéra komedie Sen noci svatojánské v nastudování režijního tandemu SKUTR - Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Hlavní role ztvární David Prachař a Vanda Hybnerová. Ve vedlejších úlohách se objeví Josef Polášek, Marek Daniel, Hana Vagnerová, Martin Písařík a Csongor Kassai - ten mimo jiné v roli Puka.

Kromě netypické jevištní dekorace, kde se bude střídat den i noc, se v současném představení uplatní extravagantně stylizované kostýmy. "Dlouho jsem odolávala letnímu hraní na Pražském hradě, protože mám raději bližší kontakt s divákem," uvedla Hybnerová. Se Shakespearem jako autorem se často nesetkala, ale v Krobotově Hamletovi byla prý zřejmě nejstarší Ofelií v dějinách českého divadla.

Dva páni ze Slovenska

Vloni na Letní shakespearovské slavnosti zavítalo 83 000 diváků, o dva tisíce lidí víc než v roce 2011. 43 000 zájemců přišlo na pražská představení.

Podle informací z tiskové konference bude letos v repríze uvedena například loňská úspěšná premiéra Richard III. s Jiřím Langmajerem a Klárou Issovou.

Do Prahy zavítají ze Slovenska Dva páni z Verony ve dvojjazyčné verzi (v hlavních rolích s Lukášem Vaculíkem, Zuzanou Norisovou, Ondřejem Kovaľem a Milo Kráľem) a také ostravští herci s představením Marná lásky snaha. Dojde i na reprízy her Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské a slovenských inscenací Večer tříkrálový a Richard III.

Vznik letního festivalu na Hradě inicioval Václav Havel, který začátkem 90. let zpřístupnil Pražský hrad umělcům a veřejnosti. První shakespearovské představení se tu uskutečnilo v roce 1990, od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně.

Sen noci svatojánské

Ředitel Michal Rychlý na setkání s novináři vzpomínal, že právě tento text založil v roce 1990 tradici shakespearovských slavností. V režii Jana Kačera v něm tehdy jako Puk vystupoval Miloš Kopecký. Sen noci svatojánské byl v roce 1983 prvním shakespearovským překladem Martina Hilského. Po třiceti letech, kdy má na kontě překlady všech dramatikových her, v něm prý udělal jen kosmetické úpravy. "Překlad má mít otisky prstů a nést pečeť toho, kdo ho vytvořil," řekl ČTK.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!