Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letní slavnosti staré hudby uvedou ukázky z první opery zkomponované ženou

Kultura

  14:00
PRAHA - Večerem s názvem La Muse zahájí 13. července na Zámku Troja festival Letní slavnosti staré hudby. Na programu bude výběr z francouzských barokních kantát a dvorských, ale také „pijáckých“ písní, které doplní ukázky z první francouzské opery, kterou kdy zkomponovala žena. To vše v podání souboru La Sainte Folie Fantastique se sopranistkou Maïlys de Villoutreys. Festival, který má letos podtitul Femina Aeterna (Věčná žena) potrvá do 6. srpna.

Sopranistka Maïlys de Villoutreys. foto:  Letní slavnosti staré hudby

Program úvodního večera na Trojském zámku je vystavěn na dílech dvou francouzských skladatelek, které působily v Paříži na sklonku vlády Ludvíka XIV., Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a Julie Pinel. Doplní je tři známí velikáni francouzské barokní hudby Marc-Antoine Charpentier, François Couperin a Michel Pignolet de Montéclair.

Letní slavnosti staré hudby se letos zaměřují na nejrůznější podoby ženské hudebnosti a nabízejí příležitost poznat „starou hudbu“ v nových souvislostech. Koncerty a komponované večry, na kterých zazní historické hudební nástroje, se budou už tradičně odehrávat v interiérech pražských paláců a kostelů. 

Vystoupí dále například brazilská sopranistka Luanda Siqueira, kontratenorista Terry Wey, gambistka Lucile Boulanger, všestranná instrumentalistka Paulina van Laarhoven či fenomenální kytarista Quito Gato.

Barokní opera s Buchtami a loutkami

Vrcholem festivalu bude podle organizátorů 6. srpna uvedení originálního nastudování barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto v podání souboru Collegium Marianum, pěveckých sólistů a divadelní společnosti Buchty a loutky. Antický příběh o krásné nymfě Calisto (Kallistó), po které zatoužil sám Jupiter, přetvořil Cavalli společně s libretistou Faustinim v operu na způsob commedie dell’arte, a původní vyprávění z Ovidiových Proměn tak rozšířil o komické scény i nové zápletky. Milostný příběh mezi Jupiterem, Calisto a šibalem Merkurem v nastudování Jany Semerádové rozehrají přední čeští sólisté. Vedle Hany Blažíkové v titulní roli se představí Tomáš Král, Barbora Kabátková, Jan Mikušek a Tomáš Lajtkep.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!