Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letos ekologický filmový festival v Tokiu uvede film o vraždění delfínů

Kultura

  8:08
TOKIO - Po netradičně zeleném koberci namísto obvyklého červeného defilovaly v sobotu hvězdy hereckého nebe při zahájení Tokijského filmového festivalu. Tokio se totiž rozhodlo, že festival bude šetrný k životnímu prostředí, a proto nechalo symbolicky rozvinout koberec vyrobený z recyklovaných plastikových lahví.

Sigourney Weaver + Sam Worthington, Tokyo International Film Festival 2009 foto: AFP

Tématem devítidenního festivalu, na který přijela například hollywoodská herečka Sigourney Weaver, je právě ekologie. Mezi stovkou filmů, které se na festivalu představí, je i dokumentární snímek The Cove, který líčí vraždění delfínů v Japonsku. Organizátoři festivalu ho na program přidali na poslední chvíli částečně pod tlakem zahraničí.

Sigourney Weaver, Tokyo International Film Festival 2009

Porušil zákon, když zabíjení delfínů natočil
Po celém světě získal snímek The Cove více než desítku cen, ale mezi patnácti japonskými a zahraničními filmy usilujícími o hlavní cenu festivalu není. Navíc vyvolal pozdvižení v malém přímořském městě Taidži v jihozápadním Japonsku, kde je každý rok zabíjeno převážně na maso dva tisíce delfínů.

Film ukazuje rybáře na malých lodích bušící do klacků, aby delfíny vyděsili a zahnali do zátoky, kde je pak pobijí harpunami. Přístup do zátoky je chráněn ostnatým drátem a filmový štáb většinu záběrů pořídil tajně. Japonská policie tvrdí, že americký režisér filmu Louie Psihoyo a členové jeho štábu porušili zákon, když zabíjení delfínů natočili.

The Cove se bude promítat ve středu a lístky, které na něj byly v předprodeji, už jsou všechny vyprodané, řekla mluvčí festivalu Haruna Koike. Psihoyos se hodlá promítání osobně zúčastnit, přestože může být kvůli údajnému porušení zákona zadržen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!