Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nákladové nádraží Žižkov jako výstavní síň pro současné umění

Kultura

  16:00
PRAHA - V areálu nákladového nádraží Žižkov začíná přehlídka současného umění -Prague Biennale . Potrvá až do 15. září a opět se pokusí představit tuzemskému publiku aktuální umělecké tendence - především ve střední Evropě, ale i celosvětové.

Prague Biennale 2013 foto: Prague Biennale

Stěžejním bodem Prague Biennale, které založili před deseti lety vydavatelé známého časopisu o umění Flash Art Helena Kontová a Giancarlo Politi, je tradičně sekce Expanded Painting, zaměřená na současnou malbu. Mezi 25 autory českou scénu zastupují Helena Hladilová, Jakub Nepraš a Luděk Rathouský.

Dekonstrukce obrazu

Zvláštní oddíl na bienále tvoří česká a slovenská sekce, obě ale již zahrnují i autory zahraniční. Bienále se věnuje také v poslední době proslavenému českému fotografovi-samoukovi Miroslavu Tichému, jejímž kurátorem je Roman Buxbaum.

Zvláštní pozornost pořadatelé věnují fotografii, součástí bienále je letos potřetí Prague Biennale Photo. Letos nese název Photography, Reconstructed a jejím kurátorem je Pavel Vančát.

Výstava se snaží zachytit současné nefigurativní tendence, které reagují na končící éru moderní fotografie. Místo prostého zachycení fotografie vystavovaní autoři naopak často pracují s dekonstrukcí či přímo rekonstrukcí fotografického obrazu. Snímek již není snímán, ale budován jako obrazový komentář či dokonce kritika.

Mezi vybranými umělci z Česka jsou třeba Václav Kopecký, Markéta Othová, Jaroslav Rössler nebo Jiří Thýn.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!