Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nákladové nádraží Žižkov jako výstavní síň pro současné umění

Kultura

  16:00
PRAHA - V areálu nákladového nádraží Žižkov začíná přehlídka současného umění -Prague Biennale . Potrvá až do 15. září a opět se pokusí představit tuzemskému publiku aktuální umělecké tendence - především ve střední Evropě, ale i celosvětové.

Prague Biennale 2013 foto: Prague Biennale

Stěžejním bodem Prague Biennale, které založili před deseti lety vydavatelé známého časopisu o umění Flash Art Helena Kontová a Giancarlo Politi, je tradičně sekce Expanded Painting, zaměřená na současnou malbu. Mezi 25 autory českou scénu zastupují Helena Hladilová, Jakub Nepraš a Luděk Rathouský.

Dekonstrukce obrazu

Zvláštní oddíl na bienále tvoří česká a slovenská sekce, obě ale již zahrnují i autory zahraniční. Bienále se věnuje také v poslední době proslavenému českému fotografovi-samoukovi Miroslavu Tichému, jejímž kurátorem je Roman Buxbaum.

Zvláštní pozornost pořadatelé věnují fotografii, součástí bienále je letos potřetí Prague Biennale Photo. Letos nese název Photography, Reconstructed a jejím kurátorem je Pavel Vančát.

Výstava se snaží zachytit současné nefigurativní tendence, které reagují na končící éru moderní fotografie. Místo prostého zachycení fotografie vystavovaní autoři naopak často pracují s dekonstrukcí či přímo rekonstrukcí fotografického obrazu. Snímek již není snímán, ale budován jako obrazový komentář či dokonce kritika.

Mezi vybranými umělci z Česka jsou třeba Václav Kopecký, Markéta Othová, Jaroslav Rössler nebo Jiří Thýn.

Autor: