Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letošní Přelet představí i loutkového Gagarina

Kultura

  9:00
PRAHA - Přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem, která se v Praze koná od 2. do 4. listopadu, nabídne víc představení pro dospělé než pro děti.

Divadlo Športniki přiveze na Přelet nad loutkářským hnízdem inscenaci Gagarin!. foto: sportniki.cz

To nejlepší a nejinspirativnější z tvorby profesionálních i amatérských loutkářů uvede v Praze přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem. Jejího 22. ročníku se zúčastní jedenáct kolektivů, skupin či sólistů s projekty pro děti i dospělé. Na festivalu bude také udělena putovní cena Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla.

Loňští držitelé Erika, česko-slovinské Divadlo Športniki, letos představí vtipnou životopisnou inscenaci Gagarin!, vycházející z knihy Jurije Nagibina Úsměv a hvězdy. „Časem kdekdo Gagarina překoná. Ale nikdo se po letu tak neusměje na lidstvo a vesmír jako Jura Gagarin. A to je velmi důležité, daleko důležitější, než si dovedeme představit…“ zní citát uvozující inscenaci na webu divadla.

Faust na pomezí divadla a animovaného filmu

Z nezávislých souborů se na Přeletu nad loutkářským hnízdem dále představí s meditativní inscenací Labyrint světa Teátr Víti Marčíka a na programu je také zčásti improvizovaná inscenace Hospodin aneb Kdopak by se Boha BAR (Divadlo Dno a Šavgoč).

Z amatérských inscenací určených pro starší a pokročilé by si diváci neměli nechat ujít tituly, které zazářily na Loutkářské Chrudimi. Grotesku Krev a jiné lásky Míny (divadlo Na Holou z Hořovic), neobvyklého Fausta na pomezí divadla a animovaného filmu (Bažantova loutkářská družina Poniklá) či miniaturu Neverending (soubor Tate Iyumni).

"Loutkové inscenace nejsou určeny jen dětem, jak se mnozí domnívají. V letošním programu projekty pro dospělé dokonce převažují. Těší mě, že se hraní s loutkami pro dospělé publikum věnují i začínající tvůrci," říká ředitelka přehlídky Nina Malíková. Věří, že se předsudek o loutkách jako synonymu divadla pro děti jednou podaří z obecného povědomí vymýtit.

Maňáskový hit pro mládež

Hrát se bude ve všech prostorách divadla Minor, pouze zahajovací představení bude uvedeno v Divadle Spejbla a Hurvínka, které představí inscenace ze svého zlatého fondu Dějiny kontra Spejbl. 

Inscenace Divadla Drak U kanónu stál

Dětem budou určena dopolední a odpolední představení, například Budulínek v podání libereckého Naivního divadla, pohádka O zlaté rybce Hany Voříškové či ukázka tradičního marionetového divadla - inscenace Mordyjepardyjesaprlot! Loutkového divadla V Boudě. Mládež a odrostlejší diváky možná zaujme maňáskový hit královéhradeckého Divadla Drak U kanónu stál, který bude reprezentovat tuzemská statutární divadla.

Autoři: ,

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...