Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Listopadá Noc divadel bude větší než loni. Půjde do ní 117 souborů

Kultura

  17:00
Na 117 souborů z 29 českých a moravských měst je přihlášeno do druhého ročníku Noci divadel, která se uskuteční 15. listopadu. Do loňského ročníku se jich zapojilo přes osm desítek, akce se konala v 25 městech. Navštívilo ji přes 40.000 lidí, kteří zhlédli ukázky z inscenací a koncerty, viděli zákulisí a zúčastnili se workshopů.

Do Noci divadel se zapojí i ostravské Divadlo Petra Bezruče foto: Reprofoto

"Kromě možnosti nahlédnout do jednotlivých částí barokního Manhartského paláce v Celetné ulici tu zájemci uvidí například výstavu kostýmních návrhů a rekvizit představujících osobnost režiséra Petra Lébla. Přednáškový cyklus se zaměří na různá období historie českého divadla a připomene například Josefa Svobodu, velikána divadelní scénografie a popularizátora principu Laterny magiky," uvedla mluvčí pořádajícího Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU) Judita Hoffmanová.

Návštěvníci si tu budou moci za zvýhodněné ceny pořídit publikace z oblasti divadla, umění a kulturního managementu. Nádvoří paláce v každou celou hodinu od 16:00 oživí performance Pražského quadriennale.

O loňské Noci divadel čtěte zde.

"Institut umění - Divadelní ústav, který je koordinátorem Noci divadel, bude letos opět fungovat jako informační centrum. Zájemci nahlédnout do jednotlivých částí tohoto barokního objektu. Jednotlivá oddělení představí četné aktivity ústavu a populárním způsobem odhalí zajímavosti z dějin českého divadla," dodala Hoffmanová. Upozornila na krátké přednášky pracovníků Kabinetu pro studium českého divadla. Lidé se v nich například dozvědí, kam zmizel český vlastenec, herec a režisér Václav Thám, nebo jak vypadala Pražská korunovace Leopolda II. O zámeckých divadlech, chloubě českých a moravských měst, pohovoří odborník na dané téma Jiří Bláha.

Chodby institutu oživí výstava kostýmních návrhů, fotografií, fragmentů realizovaných kostýmů, rekvizit a dalších scénických objektů z inscenací Petra Lébla. Připomene jeho rané inscenace z období amatérských souborů DOPRAPO a JELO, i pozdější profesionální tvorbu v Divadle Na Zábradlí.

"Kromě programu bude stejně jako minulý rok fungovat po celý den v Institutu umění - Divadelním ústavu informační centrum s aktuálními informacemi o programu Noci divadel. Pro návštěvníky budou připraveny on-line přenosy z divadel různých částí republiky.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!