Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Cenu Knižního klubu obdržel Jan Váňa, ocenění získal i Jan Folný

Vítězem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal Jan Váňa (vpravo) za rukopis románu Křehkost a Literární cenu týdeníku Reflex získala kniha Jana Folného (vlevo) Hotel Royal. (20. září 2022) foto: ČTK

Vítězem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal Jan Váňa za rukopis románu Křehkost. Literární cenu týdeníku Reflex získala kniha Jana Folného Hotel Royal. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo v úterý v prostorách Kláštera sv. Anežky České v Praze.
  19:07

Odměnou pro laureáta ceny Knižního klubu Váňu je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie sto tisíc korun a originální skleněná plastika ve tvaru otevřené knihy. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci sedmi desítek zaslaných prací.

Odměnou vítězi ceny týdeníku Reflex Folnému je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub a roční předplatné týdeníku Reflex.

Oceněnou práci vybrala porota ve složení spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková, spisovatel Pavel Brycz, literární historik a kritik Pavel Janáček, publicistka Kateřina Kadlecová a spisovatelka Jana Šrámková.

Vítězný společenský román Váni o životě třicátníků Křehkost si klade otázky, co dnes znamená být mužem a ženou a zda lze tyto role vůbec nadále naplňovat. Váňa získal doktorát na Katedře sociologie na Fakultě sociálních studií v Brně.

Účastnil se řady vědeckých stáží například jako stipendista Fulbrightova programu na Yaleově univerzitě nebo Junior Fellow na Institutu humanitních věd ve Vídni. Dlouhodobě se zabývá překračováním hranic mezi literaturou, uměním a sociálními vědami. V roce 2017 publikoval svoji prvotinu, básnickou sbírku Horizont očekávání. Román Křehkost je jeho prozaickým debutem.

Folného povídková kniha Hotel Royal v situacích z prostředí luxusního londýnského hotelu nabízí pohostinnost, prvotřídní služby a zábavu, ale také úzkost, násilí a podivnost. Původním povoláním učitel českého a ruského jazyka Folný už několik let žije a pracuje v Londýně.

Jako spisovatel debutoval knihou Od sebe/k sobě, v níž zúročil své zkušenosti a zážitky z tříletého pobytu v Irsku. Kritický i čtenářský ohlas pak zaznamenala jeho povídková kniha Buzíčci. Dalším prozaickým počinem byl Víkend v Londýně – vyprávění o třech kamarádech, kteří se chystají na bujarou oslavu svých čtyřicátin.

Literární cena Knižního klubu se nezaměřuje se na již publikované práce, ale vybrané původní rukopisy proměňuje v knihy. Od svého vzniku v roce 1995 podporuje domácí tvůrce a rozvoj české literatury. Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů.

Například romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Tapetář Emy Labudové byl na tuto cenu nominován.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat