Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Literární Cenu Franze Kafky letos dostane Václav Havel

Kultura

  14:20
PRAHA - Bývalý český prezident a dramatik Václav Havel se stal letošním laureátem Ceny Franze Kafky. Cena nesoucí jméno slavného pražského rodáka se tradičně předává v předvečer státního svátku 28. října.

Václav Havel foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Porota vybírala desátého laureáta v pondělí v Praze. V porotě pracují John Calder, Peter Demetz, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermannn.

Cenu Franze Kafky uděluje společnost od roku 2001 autorovi, jehož

Držitelé ceny Franze Kafky

Philip Roth - USA (2001)
Ivan Klíma - ČR (2002)
Péter Nádas - Maďarsko (2003)Elfriede Jelinek - Rakousko (2004)
Harold Pinter - Velká Británie (2005)
Haruki Murakami - Japonsko (2006)
Yves Bonnefoy - Francie (2007)
Arnošt Lustig - ČR (2008)
Peter Handke – Rakousko (2009)

dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Kafkovo. Jejími nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig a Peter Handke.

Václav Havel je autorem rozsáhlého literárně-dramatického a esejistického díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu, ačkoliv jeho politická činnost po roce 1989 zdánlivě zastiňuje jeho tvorbu uměleckou.

Z dramatické tvorby jsou vlivná mimo jiné Zahradní slavnost (1963), Vyrozumění (1965), Ztížená možnost soustředění (1968), Audience (1975), Largo desolato (1984), Asanace (1987), Odcházení (2007); eseje Moc bezmocných (1978, knižně 1990) a Dopisy Olze (1983, knižně 1990).

Laureáti ceny dostávají sošku, jež je zmenšenou podobou pražského pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny. Cena je spojena s odměnou 10 tisíc dolarů (nyní přibližně 220 tisíc korun).

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...