Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O víkendu mají hudební fanoušci poslední šanci zajet na Litoměřický kořen

Kultura

  10:00
Festival Litoměřický kořen nikdy nepatřil k těm, které by počítaly návštěvníky na desetitisíce. O to lepší pověst ale má mezi fanoušky, pro které je návštěva letní hudební přehlídky pod širým nebem něčím víc než jen možností vypít pár kelímkových piv.

Iva Bittová foto: Reprofoto

Litoměřický kořen, jehož třiadvacátý ročník se uskuteční v pátek 30. června a v sobotu 1. července tradičně v letním kině na litoměřickém Střeleckém ostrově, je akce z podobného ranku jako třeba Festival pro židovskou čtvrť Boskovice nebo Beseda u bigbítu ve slováckém Tasově. Tedy přehlídka s víceméně alternativní dramaturgií, která každoročně láká na jasnou hudební vizi. U které publikum, jehož počet se každoročně dramaticky nemění ani v kladném, ani v záporném smyslu, dobře ví, co může očekávat. A tuší, že i neznámá jména jsou prověřena dobrým vkusem a citlivým uchem pořadatelů a dramaturgů.

O to smutnější je zpráva, která nyní z Litoměřic přišla. Letošní Kořen je poslední. Michal Hanzl z agentury Modrý z nebe, který festival pořádal od samého začátku, píše: „Všechno jednou skončí a platí to i pro náš festival. Po téměř čtvrt století jsme se rozhodli, že tento ročník bude poslední – rozlučkový. Mezi hlavní důvody k tomuto rozhodnutí patří stále se zvyšující byrokracie, nejrůznější omezení a pocit vyhoření.“ Slibuje sice, že se i nadále bude věnovat pořádání menších akcí, jak sám říká, „ještě komornějších než tento už tak komorní festival“. Ale málo platné, na kulturní mapě Česka ubude jeden výrazný bod.

A jakým programem tedy letošní Litoměřický kořen svoji existenci zakončí? Sejde se v něm řada jistot, které k tomuto festivalu neodmyslitelně patří coby inventář. Platí to zejména pro klasiky domácí hudební scény, ať už jí budeme říkat alternativní, nebo jakkoli jinak.

Jsou to například Ty syčáci extrovertního zpěváka Petra Váši, dámská kapela Zuby nehty, písničkář Václav Koubek, severočeští rockeři Houpací koně nebo neustále provokující rocková písničkářka Mucha. Houslistka a zpěvačka Iva Bittová dojížděla do Litoměřic pravidelně s různými projekty, tentokrát vystoupí v triu se svým dlouholetým spolupracovníkem kytaristou Vladimírem Václavkem a se synem Antonínem Fajtem na postu klavíristy.

Nebudou chybět ani vyslovené legendy různých žánrů, ať už experimentující písničkářka Dagmar Voňková, jíž právě v těchto dnech vychází nové album Hostina, anebo klasik české alternativy Jé Jé Neduha se svou skupinou Extempore. Poměrně rozsáhlý blok pátečního večera bude patřit pražskému divadlu Sklep, jež přijede v silné sestavě se svými hvězdami Davidem Vávrou, Milanem Šteindlerem a Tomášem Hanákem v programu Ozvěny divadla Sklep.

Domácí nabídku dobarví několik zahraničních účinkujících, například mongolskoíránská skupina Sedaa, mezinárodní berlínská kapela Chris Hazeltucky, hrající garážový country rock, ze Slovenska pak v Česku velmi oblíbená Tornado Lue.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat